Mapování vzácného holuba doupňáka na Vysočině
25.07.2012 | Lesy České republiky, s. p.
Holub doupňák je převážně tažný pták. Ke svému hnízdění využívá stromové dutiny, vytvořené většinou datlem černým. Lesy České republiky i proto již několikátým rokem spolupracují s dobrovolníky z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Jihlava na vyhledávání a ochraně doupných stromů na Vysočině. Mapování vzácného holuba doupňáka na Jihlavsku je jedním z více než dvou set projektů ČSOP podpořených letos státním podnikem Lesy ČR - generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity.
Možná jste už v lese narazili na strom označený modrým trojúhelníkem. Právě takto značí ochránci přírody ve spolupráci s lesníky tzv. doupné stromy. Na Jihlavsku je najdeme převážně ve zbytkových částech starých bučin, občas ve smíšených lesích nebo jako ponechané osamocené stromy po těžbě (takzvané výstavky). A právě v těchto místech se dobrovolníci z ČSOP Jihlava letos zaměřili na mapování holuba doupňáka. Využívali k tomu dalekohledy společně s poslechem volajících samců, ale i digitální akustické záznamníky, které byly trvale umístěny na stromech a snímaly ranní, dopolední a večerní zvukovou aktivitu.
Populace holuba doupňáka nebyla v posledních 20 letech na Jihlavsku systematicky sledována. Přestože jeho stavy závisí na mnoha okolnostech a větší část doupňáků zahyne na svých zimovištích mimo naše území, je v České republice zřejmý mírný nárůst jejich počtů. Jisté je, že spolupráce Lesů ČR s ochránci přírody při značení a následné ochraně doupných stromů jednoznačně vede k podpoře tohoto druhu.
Spolupráce mezi Lesy ČR a ČSOP letos probíhá již 14. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.
| Zbyněk Boublík | Vojtěch Kodet |
| Tiskový mluvčí Lesů ČR, s. p. | člen ČSOP Jihlava, realizátor projektu |
| Tel.: +420 724 813 301 | Tel.: 608 036 024 |
| E-mail: Boublik@lesycr.cz |
Další články v kategorii Venkov
- Rybáři se potýkají se suchem, ryby méně krmí, několik rybníků už museli vylovit (28.07.2026)
- Středočeské Dny lidové architektury představí viniční památky Mělnicka (28.07.2026)
- Obnova Sedmihorských mokřadů zvýšila schopnost krajiny Českého ráje zadržet vodu (27.07.2026)
- Škod způsobených vlky v Libereckém kraji ubylo, chovatelé stáda lépe chrání (27.07.2026)
- Galerie: Mladá zahradnice pěstuje květiny našich babiček, hitem je fiala (25.07.2026)
- Vyšší tráva může snížit teplotu povrchu až o 12 stupňů (23.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Úhyn ryb v Dyji: Vypuštění Nových Mlýnů by nepomohlo, tvrdí vodohospodáři (23.07.2026)
- Blatenské rybě loni klesl zisk o čtvrtinu na 6,36 milionu korun (23.07.2026)

Tweet



