Maďarští družstevníci vyhrožují soudem
04.08.1998 | Zemědělec
Agrární noviny 4.8.1998
Madarští družstevníci vyhrožují soudem
Celostátní svaz zemedelských družstevníku (CSZD) v Madarsku se chce obrátit na ústavní soud a napadnout narízení ministerstva zemedelství ohledne státního výkupu pšenice, který svaz považuje za "diskriminacní a protiústavní".
Ministerstvo totiž, už pod vedením nového ministra Józsefa Torgyána, vzdalo narízení, na základe kterého stát od drobných pestitelu vykupuje pšenici potravinárskou i krmivárskou (puvodne se uvažovalo o výkupu jen potravinárské pšenice), a to nejvíc 2,4 tuny z hektaru. V prípade družstev a velkopestitelu se však vykupuje krmivárská pšenice jen od tech, kterí nabídli maximálne 50 tun, což v prepoctu 2,4 tuny /ha znamená, že stát vykoupí pšenici nižší kvality jen od pestitelu, kterí hospodarí na maximálne 20,8 hektarech.
CSZD tvrdí, že toto narízení resortu, respektive takováto množstevní kvóta výkupu krmivárské pšenice diskriminuje ostatní výrobce, a proto je v rozporu s ústavou. Opacný názor zastává šéf resortu József Torgyán, puvodním povoláním právník. Podle nej "je naopak ústavní povinností" podat pomocnou ruku chudším pestitelum.
Garantovaná cena potravinárské pšenice se v závislosti na kvalite pohybuje v rozmezí 18 - 16 tisíc forintu za tunu, cena krmivárské pšenice je 13 tisíc forintu/t. Nápor pestitelu chce resort eliminovat i vyplácením tzv. podpory za uskladnení obilí mlýnum a chovatelum hospodárských zvírat (15 forintu/tunu/týden).
Další zvýhodnení je ceká, když nyní koupí množství, potrebné na 6 - 12 mesícu. Stát se v tomto prípade zavazuje, že "v plné míre" uhradí za mlynáre a chovatele úroky z úveru, které si za tímto úcelem museli vzít.
Odborníci ministerstva ješte presne nevedí, jaký bude financní dopad tohoto balíku opatrení. Jestli se vyreší problém s obilím, pozornost se bude muset uprít na další akutní problém, a to potíže s prebytkem mléka. Podle jednotlivých odhadu ciní prebytek mléka v rocní míre 220 - 250 miliónu litru.
Alica Gágyorová, dopisovatelka AN, Budapešt
Další články v kategorii Venkov
- Pohlreichův žák v chomutovské jídelně: svíčková za pár korun, která strčí do kapsy drahé restaurace (17.03.2026)
- Připravte záhony na jaro správně: Tuhle chybu s kompostem dělá hodně lidí (17.03.2026)
- Jak se splní nesplnitelné? Stačí snížit cíl – praxe ministerstva zemědělství odhalena (16.03.2026)
- Lidé si kvůli ceně vajec pořizují vlastní slepice (16.03.2026)
- Velcí pěstitelé révy vinné dávají přednost proměně vinohradů před rozšiřováním (16.03.2026)
- Poklad Inků: Roste pod zemí, chutná jako meloun a pěstovat jde i v Česku (16.03.2026)
- Ornitologové letos vyzývají veřejnost ke sledování čápů bílých (13.03.2026)
- Svazy chtějí s MZe a MŽP řešit ochranu zvířat, které ohrožují chov či prostředí (13.03.2026)
- Botanici vyhlásili rostlinou roku hořec brvitý, některé druhy jsou v ohrožení (12.03.2026)
- Liberecký kraj podpoří monitoring velkých šelem i projekty geoparků (11.03.2026)

Tweet



