Lov jezevce

V naší honitbě HS Mladcová-Paseky se vyskytují skutečně odnepaměti jezevci. Poslední léta pravidelně vyvádí mladé dvě jezevčice. Po roce 1991 jsme dostávali souhlas k odlovu, až do roku 1995, poté byl absolutní zákaz. Podle vyhlášky č. 134/1996 Sb. se uvádí: V bažantnicích a honitbách s trvalým výskytem tetřeva, tetřívka, jeřábka, dropa a v místech intenzivního vypouštění tetřeva, tetřívka, jeřábka, dropa a koroptve polní lze celoročně lovit prase divoké, kunu lesní, kunu skalní, racka chechtavého, jezevce lesního, lasici hranostaje a lasici kolčavu. Rádi bychom k tomuto obdrželi jasný názor, zda máme právo lovit jezevce lesního a kolik jedinců?

Lov jezevce lesního, jak uvádíte, se ve vaší honitbě realizoval. Pokud jsem dobře informován, provádí se jeho odlov stále v celé ČR a to v individuálních případech na základě příslušného povolení okresního úřadu. Mám za to, že váš dotaz, resp. odpověď, bude zajímat i další uživatele honiteb.

Ve své odpovědi budu vycházet z následujících aspektů: Jezevec lesní je: a) zvěř srstnatá (§ 19 ZOM) - tudíž jej lze lovit, jestliže jsou splněna příslušná ustanovení právních předpisů; b) celoročně hájen (§ 3 vyhl. č. 134/1996 Sb.), avšak s výjimkou podle § 6 odst. 2 téže vyhlášky.

Okresní úřad vědom si vypouštění koroptví v inkriminované honitbě postupoval zcela správně s odkázáním na znění § 6 odst. 2 vyhlášky: "V bažantnicích a honitbách s trvalým výskytem tetřeva, tetřívka, jeřábka a dropa a v místech intenzivního vypouštění tetřeva... a koroptve polní lze celoročně lovit prase divoké.

Dále je třeba vzít v úvahu fakta:

a) je nepochybné, že intenzivně vypouštíte koroptev polní;

b) jsou vypouštěny v uznané honitbě, tj. místo vypouštění je situováno právě v ní. Pojem místo je nešťastný (nespecifický) a zavání alibismem. Nikdo z vás není schopen zajistit, aby se vypouštěné koroptve zdržovaly pouze na onom místě. Ostatně to ani není cílem vaší akce na záchranu koroptve. Proto za místo vypouštění je třeba považovat celou honitbu. Pokud by vznikaly námitky ze strany nepřejících, vypouštějte koroptve na několika místech v honitbě. Soudný člověk nebude považovat za místo vypouštění několik m2;

c) množství vypouštěných koroptví je dostatečné - tj. zajišťující zejména jejich reprodukci;

d) vypouštění je opakované, což potvrzuje (dokazuje) intenzivní vypouštění, tj. po dobu tří let;

e) existence naděje, že intenzivním vypouštěním by mohlo dojít k trvalému výskytu daného druhu zvěře, za předpokladu pro ni vhodných životních podmínek. Potom budou splněny obě alternativní podmínky, tj. trvalý výskyt a intenzivní vypouštění.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem lze provést závěr. Tvůrce vyhlášky samozřejmě předvídal intenzivní vypouštění určitých druhů zvěře včetně jejich ochrany a proto výjimku lovu mj. jezevce lesního stanovil. Vyhláška v tomto případě neukládá uživateli honiteb o povolení lovu žádat.

Proto, když budete lovit jezevce ve vaší honitbě, neporušíte žádný právní předpis. Avšak aby byly splněny další právní podmínky lovu, je třeba provést:

- vyznačit lov jezevce lesního na vydané povolence k lovu,

- vést v mysliveckém výkaznictví koroptev polní i jezevce lesního.

Apeluji však za to, aby realizovaný lov nevedl k likvidaci jezevců v honitbě. jde pouze o právo, nikoliv povinnost vyjmenované druhy zvěře lovit. Uživatelé honiteb, v nichž jsou splněny výše uvedené podmínky pro lov jezevce, by měli k jejich lovu přistupovat odpovědně (např. určit kolik jedinců má být odloveno, ve kterém ročním období atd.). Odborníci jistě znají jaký je optimální počet jezevců (např. na 1000 ha). Na druhé straně však nelze tolerovat to, že budou koroptve (či jiná zvěř) intenzivně vypouštěny v honitbách, kde nenajdou odpovídající biotop a to jen proto, aby uživatelé honiteb mohli lovit jezevce lesního eventuálně jinou zvěř (černá) ve smyslu vyhlášky s odkazem na výjimku.

Při samotném intenzivním vypouštění zvěře ve smyslu vyhlášky doporučuji, aby se tohoto aktu zúčastnila nezávislá osoba jako svědek (např. pracovník samosprávy v jehož katastrálním území se honitba nachází). V každém případě však doporučuji oznámit a konzultovat intenzivní vypouštění zvěře s následným uplatněním lovu (využití výjimky) příslušnému okresnímu úřadu. Ovšem s přesnou specifikací a počtem druhů zvěře lovených na výjimku. Ne všechny druhy zvěře mají stanovené kmenové stavy.

Státní správa v myslivosti má nezastupitelné místo a proto je vhodné využít znění § 38 odst. 1 a vzájemně spolupracovat i když připouštím, že to někdy není jednoduché.

JUDr. František KOLLÁR

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info