LESNICKÉ A MYSLIVECKÁ MUZEUM OHRADA

160. VÝROČÍ ZALOŽENÍ

Na podzim roku 1839 ulovil Jan Adolf kníže ze Schwarzenbergu v bažantnici Borek neobyčejně krásný exemplář káně rousné. Kníže netušil, že se právě tento úlovek stane povzbuzením a pobídkou pro pozdější založení lesnického a mysliveckého muzea v loveckém zámku Ohrada.

Tehdejší myslivecký adjunkt Václav Špatný (1807-1882) se pokusil káni vypreparovat, což se mu nad očekávání podařilo. Špatný začal dále preparovat nejen pernatou, ale i spárkatou zvěř. Koníček mladého adjunkta podporovali jeho představení, takže již po roce nebylo na lesním úřadě místo, kam preparáty vystavit. Proto Špatný své preparáty umístil do prvního poschodí prachárny v zámeckém parku a začátkem roku 1840 zahájil ještě intenzivnější preparátorskou činnost. Sbírka byla již veliká, proto padl návrh shromáždit vše do prázdných místností v loveckém zámku Ohrada. Tím byl dán základ k pozdějšímu založení muzea.

Rozhodnutí knížete Schwarzenberga založit muzeum však najdeme teprve v reskriptu z 9. 3. 1842. Dne 15. září tohoto roku bylo muzeum za účasti knížete předáno veřejnosti a ve stejném roce převzal Václav Špatný pro muzeum sbírku paroží a preparátů od Jana Kř. Heyrovského (1799-1865), tehdy ještě vrchního myslivce panství Třeboň. Knížecím rozhodnutím ze dne 3. 8. 1843 byl Špatný ustanoven vedoucím revíru Borek, kustodem muzea a správcem bažantnice. Sbírky se rychle rozšiřovaly a proto bylo v nutné pro muzeální účely uvolňovat další a další prostory. V roce 1849 byl vydán první přehledný muzejní katalog.

Špatný se zúčastňoval četných výstav, kde předváděl vždy část exponátů muzea. V roce 1867 jel s malou zoologickou expozicí do Lince na lidovou slavnost. Výstava měla neobyčejný úspěch a Špatný se stal známým v celé monarchii. Muzeum Ohrada bylo považováno za nejlépe vedené přírodovědné muzeum. Tehdejší autority v oboru přírodních věd jako byli Frauenfeld, Brehm, Purkyně, Frič a jiní, Špatnému opětovně vyslovovali uznání a pochvalu za práci a vybudování sbírek. Ten dál pilně pracoval, rozšiřoval sbírky a získával pomocníky jak mezi zaměstnanci muzea tak i mimo něj. Sbírky se velmi rychle zvětšovaly a tak bylo posléze nutné věnovat muzejním účelům celý zámek.

V muzeu byla založena odborná lesnická a myslivecká knihovna, která se dodnes zachovala vcelku neporušená, doplňuje se a je jednou z našich nejlepších odborných knihoven tohoto typu. Z pozůstalosti Špatného bylo pro knihovnu získáno několik unikátních děl z oboru myslivost.

Po smrti Václava Špatného v roce 1882 se jeho nástupcem stal jeho žák Karel Hönig, od roku 1892 pak Karel Říha. Koncem třicátých let bydlel v loveckém zámku Bedřich Machulka (1875-1954), který zde zpracovával expozici z loveckých výprav JUDr. Adolfa Schwarzenberga do Afriky. V roce 1939 byla vedle muzea otevřena malá zoologická zahrada, jejímž zakladatelem byl František Janovský (1893-1945). Posledním schwarzenberským kustodem muzea byl Jan Ježek (1887-1955).

K 1. lednu 1949 převzal lovecký zámek, muzeum a zoologickou zahradu Lesní závod Hluboká nad Vltavou a 1. 1. 1961 přešlo muzeum včetně zoologické zahrady pod správu Československého zemědělského muzea. Ohrada je čtvrté nejstarší muzeum v republice a nejstarší specializované lesnické a myslivecké muzeum vůbec. V roce 1977 zde byla otevřena rybářská expozice, která se věnuje především slavnému jihočeskému rybníkářství.

Stoleté výročí založení muzea proběhlo za války v roce 1942 bez povšimnutí, neboť všichni tehdy měli jiné starosti. Při 150. výročí se konalo mnoho výstav a přednášek, takže muzeum a jeho historie se opět výrazně popularizovala. Také k letošnímu 160. výročí připravuje vedení muzea řadu zajímavých akcí a přednášek, o kterých vás budeme včas na tomto místě informovat.

Ing. Antonín Nikendey

Svět myslivosti č. 2/2002

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info