Labe míří do seznamu UNESCO

LN 14.12.1999

Labe mírí do seznamu UNESCO

Reku Labe chtejí zapsat nemectí ochránci prírody na seznam svetového kulturního dedictví UNESCO. Chránenou památkou by se mohl stát celý tok Labe od krkonošských pramenu až po její ústí v Hamburku.

PRAHA Smelé plány. Tak lze charakterizovat snahu nemecké nadace Deutsche Umwelthilfe, která již nekolik let pripravuje projekt s pracovním názvem "Živoucí Labe". Díky nemu by mela být tato jedinecná evropská reka zapsána do exkluzivního seznamu chránených památek UNESCO. Projekt, jehož soucástí je i putovní výstava, byl predstaven na konci minulého týdne v dome ekologické nadace Tereza v Praze. "Na Labe se už vrátili bobri, morští orlové i lososi. To musíme podporovat," rekl pri té príležitosti námestek ministerstva zahranicí SRN Ludger Volmer. Ješte pred deseti lety bylo pritom Labe nazýváno stokou Evropy. Na zapsání krajiny kolem reky Labe na obou stranách nemecko- ceské hranice do listiny svetového dedictví UNESCO se podílí desítky ochranárských organizací a nadací. Gerhard Thielcke, predseda nadace Deutsche Umwelthilfe, se domnívá, že žádost o zapsání by mohla být vyrízena již v príštím roce. "Labe bylo vždy nádhernou evropskou rekou, je dvojitým perlovým náhrdelníkem, který zdobí jak chránené prírodní rezervace, tak zachovalá starobylá mesta," zduvodnil Thielcke oprávnenost nominace.

Labe na koupání

Projekt má podporu ministerstev životního prostredí obou zemí. Na zlepšení cistoty Labe spolupracují již nekolik let. "V posledních letech byly na ceské cásti Labe postaveny cisticky za 12 miliard korun a na nemecké za sedm miliard marek," uvedl ceský odborník na vodní toky Jaroslav Kinkor.

UNESCO delá dobrou reklamu

Ochránci se shodují, že "Živoucí Labe" znamená cisté Labe z dob našich predku. Vedle udržení všech živocišných druhu by chteli také lidem vrátit reku ke koupání. Proto byl 14. cervenec roku 2002 vyhlášen jako "spolecný koupací den", kdy si ochránci a další zájemci na mnoha místech Labe spolecne zaplavou.

Dostat se na exkluzivní seznam UNESCO znamená obrovskou turistickou reklamu. Již dnes existují ve svete stovky cestovních kancelárí, které pro své klienty vybírají místa práve z tohoto seznamu. Jen v parížském centru UNESCO zaznamenají týdne pres 20 tisíc dotazu, které se týkají míst zapsaných na seznam svetového dedictví.

Projekt "Živoucí Labe" není proto jedinou ukázkou spolupráce obou zemí ve vztahu k UNESCO. Ministr Miloš Kužvart a jeho nemecký kolega Jürgen Trittin spolecne usilují o zapsání Ceského a Saského Švýcarska do seznamu prírodních rezervací UNESCO. Žádost by mela být podána pravdepodobne na jare 2001. Ceská republika patrí už dnes v prepoctu na velikost a pocet obyvatel mezi zeme s nejvýznamnejším památkovým dedictvím. Na seznam UNESCO jsou zapsána mesta jako Praha, Ceský Krumlov, Telc, ale i další místa. V kategorii "kulturní krajina" máme svetove chránený Lednicko -valtický areál. Jako poslední byla z ceských památek na seznam UNESCO zapsána Litomyšl se svým zámeckým areálem.

Libor Budinský

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info