Kvalita potravin a zemědělská výroba v ČR

V současné době stíhá evropské obyvatele jedna mediální kampaň za druhou. Jednou je to kampaň okolo nemoci šílených krav BSE. Poté slintavka a kulhavka s drastickými záběry z likvidace tisíců zvířat podezřelých nákazou. Důsledky se projevují téměř okamžitě na změně sortimentu poptávky po potravinách spojené s ekonomickým propadem všech našich i evropských zemědělců a na likvidačních škodách postižených zemědělců a chovatelů specializovaných na masný odchov hovězího dobytka a mléko.

U nás, v České republice, ač dosud není zjištěna nemoc BSE, také spotřebitelé okamžitě reagují a omezují svůj nákup hovězího masa a výrobků z něj. Není se co divit, kampaň okolo této nemoci je značná. Nechci zlehčovat toto onemocnění, ale lidé umírají většinou na jiné nemoci než je BSE. Sami vědomě konzumují škodlivé látky (nikotin, drogy, alkohol). Jezdí auty, létají letadly apod, v kterých zahynulo mnohem více lidí, než dosud na BSE.

Zaráží mne, proč se také neotevře mediální kampaň okolo statistických čísel a sortimentu dovozů potravinářského zboží do ČR, ze kterých se dozvídáme, že například v lednu se do ČR dovezlo v porovnání asi 11,5% zbytků a potravinářských odpadů, 6,7% masa a drobů (ČTK 27.2.2001). Proč, kdo do ČR dováží tyto odpadky a zbytky, z jakých států, k jakým účelům? Domnívám se, že toto zboží je pro nás všechny nebezpečnější než nemoc šílených krav. Co na to spotřebitelská veřejnost? Vždyť ČR je odpadištěm. U nás je možno ještě velmi dobře se ziskem prodat to, co jinde vyřadí. Proč si to necháme líbit??

Vždyť my čeští zemědělci umíme vyrobit kvalitní produkty a potravináři z nich zdravé potraviny. Jako prvovýrobce a zemědělec závislý pouze na příjmech z vlastní výroby mám prvořadý zájem na kvalitě a zdraví vlastní produkce, musím obstát z důvodu vynaložených nákladů a dosud provedené práce (jsem však také spotřebitel). Kdykoliv, kdokoliv může přijít do provozu farmy na kontrolu, odebrat vzorky z krmiva, mléka, krmných směsí, zkontrolovat evidenci skotu, zdraví stáda, vody, odebrat vzorky z půdy apod. Kvalitu lze prokázat v celém výrobním řetězci. Což se týká všech našich zemědělců. Budeme-li zájem spotřebitelů po kvalitních a zdravých potravinách, můžou je čeští zemědělci a potravináři vyrobit a stát systémem kontrol zaručit. Co tím chci naznačit. Že potraviny jsou strategickou surovinou, nezbytnou pro život každého z nás. Chci prezentovat názor, že je třeba udržet vlastní zemědělství s kvalitními výrobu potravin. V této moderní době a globalizaci světa se zdá, že to není důležité. Opak je pravdou. Lze oželet jakékoliv vymoženosti této doby, ale jídlo a pití nikoliv. Vyžadujeme modernější a kvalitnější spotřební zboží, ochotni za ně utrácet stále více peněz, nikoliv však za potraviny. Avšak jejich kvalita a prokázaná kvalita něco stojí. Jsme ochotni to uznat? Jsme ochotni rozlišit kvalitu, ocenit ji u prvovýrobce i na pultech obchodů??

Jak se zdá, obchodníci však mohou do ČR dovést cokoliv (průvodní doklady zboží nejsou vždy shodné se skutečností ), a než se prokáže nezávadnost (pokud se opravdu zkoumá u všech druhů potravin) jsou prodány a zkonzumovány. Bohužel supermarkety vyvíjí tlak na našem trhu k uplatnění produkce jen velkých objemů s nízkou cenou a potravin dovezených do ČR. Kvalita a různorodost sortimentu je omezována.

Kam až tento trend a globalizace může vést? Co může do budoucna znamenat omezení vlastní zemědělské výroby? Zájem spotřebitelů o to, co konzumuje, je minimální. Je to správné? Víme všichni co každý den konzumujeme? Jaké látky, jejich původ, odkud pochází?

Koho se máme bát více ? Našich zemědělců a potravinářů, nebo obchodníků s odpady a zbytky??? Nebo dovozů amerických potravin, geneticky upravené soji, kukuřice apod.? V souvislosti s aférou BSE dosud chybí informace o dovozu masa do ČR za poslední rok s uvedením původu zemně a způsobu jeho zpracování, zda v živém, zmraženém či čerstvém stavu.

Žádejme kvalitu, kontrolu a testování výrobků. Žádejme informace o potravinách, výsledky kontrol, pravidelné relace v médiích, informace o dovozech a jejich přísnou kontrolu.

Marie Brodinová, soukromý zemědělec, členka Farmářského centra, dne 14. 3. 2001

Vaše názory na uvedenou problematiku zasílejte na moji e-mailovou adresu brodina@hbnet.cz .

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info