Kulhavka se už rozšířila do celé Británie

Francie se rozhodla porazit všechna zvířata, která přišla do styku s exportovanými britskými ovcemi.

Veterinární úřady se vzdaly naděje, že se jim šíření nemoci podaří v brzké době zastavit.

Ačkoliv britská vláda prodloužila zákaz transportu veškerého dobytka a přijala řadu dalších opatření zamezujících šíření kulhavky a slintavky, choroba se mezitím dostala prakticky do celé země a přeskočila také do Irska. Ačkoliv se na druhé straně nepotvrdily obavy Německa, že onemocnění bylo do země importováno s početnými stády britských ovcí, jsou francouzští veterináři přesvědčeni, že pokud Britové hrozící epidemii velmi rychle nezažehnají, mohla by být zanesena vzdušnými proudy přes Lamanšský průliv na evropský kontinent.

Francouzské úřady se proto rozhodly, že porazí jak dvacet tisíc ovcí dovezených v poslední době z Británie, tak i všechna zvířata, která s nimi přišla do styku. Francie tak v příštích dnech zlikviduje na padesát tisíc kusů skopového, pětkrát více, než bylo dosud pobito na britských ostrovech. Muslimové v zemi galského kohouta se přitom tak jako všude jinde na světě chystají 5. března oslavit svátek íd al-kabír, při kterém jsou ovce rituálně podřezávány, a díky krizi vyvolané epidemií jim "obětní surovina" může chybět.

Přístavy na severu Francie nyní vyžadují, aby řidiči automobilů přijíždějící z britských ostrovů ať již na lodních trajektech či vagónech vlakových souprav putujících tunelem vybudovaným pod Lamanšským průlivem po vstupu na pevninu důkladně dezinfikovali kola a podvozky svých vozidel.

Poté, co byly včera zaznamenány první dva případy nákazy ve Skotsku a co se potvrdilo, že nemocí je zasaženo také stohlavé ovčí stádo v severoirském Meighu ležícím těsně u hranic s Irskou republikou, prohlásili britští veterináři, že se vzdali veškerých nadějí, že se jim šíření epidemie v dohledné době podaří zastavit. Onemocnění bylo nejdříve zaznamenáno na jatkách poblíž Brentwoodu ve východoanglickém hrabství Essex, brzy nato se podařilo zjistit, že původní ohnisko šíření choroby leží u obce Heddon-on-the-Wall v hrabství Northumberland na severovýchodě země, aby se nemoc v následujících dnech rozletěla doslova do všech koutů Anglie. Panika nyní panuje také v Irsku, které se s kulhavkou a slintavkou nesetkalo po šedesát let. Irské úřady začaly již proto s likvidací jednoho tisíce ovcí, jež přišly do styku ze zvířaty pocházejícími ze Severního Irska z oblasti, v níž byla nyní nákaza zaregistrována.

Nejkrizovější budou s ohledem na možnost dalšího šíření epidemie následující dva týdny, a to pro celou Evropu. Ministryně zemědělství Severního Porýní-Vestfálska Bärbel Höhnová, kde se hrozbu propuknutí choroby prozatím podařilo zažehnat, včera prohlásila, že s ohledem na délku inkubační doby kulhavky a slintavky, která u některých druhů dobytka činí až osmnáct dní, bude teprve koncem měsíce možné s jistotou tvrdit, že katastrofa, jež stihla Brity, se místním chovatelům vyhnula. Německo se nicméně podobně jako Francie rozhodlo zlikvidovat všechna zvířata, jež byla do Spolkové republiky v posledních týdnech z Británie dovezena.

Höhnová navrhla nyní několik opatření, která by hrozbě šíření nakažlivých nemocí dobytka mohla napříště zabránit. Evropská unie by podle ní měla povolovat pouze takové transporty domácích zvířat, jejichž celková délka trvání nepřesáhne čtyři hodiny, subvence na dopravu jatečného dobytka by měly být radikálně omezeny a farmáři, kteří chovají zvířata pouze pro místní jatka, zvýhodněni snížením příspěvků do fondu vytvořeného za účelem boje s epidemiemi, jež zvířata postihují.

Britské úřady stále nevědí, jakým způsobem se kulhavka a slintavka do země dostala. Choroba je v řadě míst zeměkoule, jako je jižní Asie, centrální část Afriky či sever Jižní Ameriky, endemická. Minulý rok byla zaznamenána na hranicích mezi Tureckem a Řeckem, kam patrně pronikla z Blízkého východu. V roce 1997 bylo díky hrozbě propuknutí epidemie této nemoci na druhé straně nezbytné porazit na Tchaj-wanu pět miliónů vepřů. Jedinou spolehlivou prevencí proti dalšímu šíření choroby je totiž nejenom kompletní vybití postižených stád, nýbrž likvidace veškerého dobytka v rozsáhlých oblastech, v nichž je nákaza zaregistrována. Očkování zvířat bylo v EU zastaveno již v roce 1991, neboť nebylo jisté, zda je dobytek poté skutečně imunní a zda se tím u něj nemoc naopak nevyvolává.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info