Kučera: Dotace pro rok 2000

Agrární deník (Agroweb) 1.2.2000

Kučera: Dotace pro rok 2000

Se státním rozpočtem budou projednány v Poslanecké sněmovně také dotační pravidla a podpory pro zemědělce. Návrh ministra Fencla jde v loňských stopách - vyhýbá se systémovému řešení mléčné problematiky a na zachování stávajícího stavu ve výrobě a odbytu této komodity odčerpává finanční prostředky z ostatních podpor.

O 1 miliardu Kč zkracuje rozpočet PGRLF, likviduje podpory na zavlažování, výrobu bramborového škrobu i podporu exportu sladovnického ječmene. Pokud bychom setrvali v této politice, zlikvidujeme časem ve prospěch "neřešeného mléka" všechny ostatní komodity. Žádný rozumný hospodář nebude přece rozšiřovat ztrátovou výrobu na úkor ziskových. A na daních vybrané - státní peníze přece nejsou na rozhazování, ale hospodařit bychom s nimi měli o to pečlivěji. Kromě ministra si to uvědomuje snad každý podnikatel v zemědělství.

Současný počet mléčných krav v republice převyšuje 550 000, masných je cca 60 000. Potřebujeme snížit počet mléčných krav přibližně o 150 tisíc kusů a současně zvýšit stavy masných krav přibližně o 100 000 kusů. Celý chov skotu a některá další hospodářská zvířata bychom měli přednostně využívat pro údržbu a tvorbu kulturní zemědělské krajiny. Z těchto důvodů budu navrhovat dva zcela nové tituly na místo kompenzačních plateb a podpory krav bez tržní produkce mléka, o kterých jsem přesvědčen, že by celou problematiku začaly řešit a v horizontu 2 - 3 let podstatně zlepšit dnešní stav.

Místo kompenzačních plateb navrhuji zavést titul Změna poměru chovaných mléčných a masných krav, který by podnikatelům nabízel za snížení stavu mléčných krav 10 000 Kč za jednu krávu a podnikatel by tak mohl přejít buďto na masnou produkci nebo na diversifikaci ke zcela jiné výrobě dle svého zvážení. Na podnikateli samotném by bylo rozhodnutí, zda chce přejít od produkce mléka na výrobu masa přímou likvidací mléčných krav a nákupem masného skotu nebo chovatelskou cestou. Obě jsou ve svých důsledcích přibližně stejně nákladné. K cílové transformaci bychom se mohli dostat po tříletém působení tohoto programu.

Místo dotačního titulu Chov krav bez tržní produkce mléka a chov ovcí navrhuji Podporu extenzívního chovu skotu, ovcí, koz a koní, který by celou problematiku údržby řešil komplexně a dlouhodobě. Dotační titul by podporoval pastevní odchov hosp. zvířat (koef. 1) nebo zkrmování trvalých travních porostů jinými způsoby (koef. 0,3), aby údržba krajiny v méně příznivých nebo nepříznivých lokalitách byla zabezpečována právě tímto způsobem. Tedy ve vazbě na zachování zaměstnanosti. Podpora by byla poskytována max. na 1,4 VDJ na 1 ha trvalých travních porostů (TTP), pokud bude splněna podmínka, že alespoň 50 % krmné dávky bude tvořeno krmivy z TTP. Jde tedy zároveň o extenzifikační tlak, který v dlouhodobém hledisku vyřeší hospodaření na půdách nevhodných pro intenzívní zemědělskou výrobu a napomůže přiblížení koeficientu zornění standardu v EU a zároveň zabrání nadměrné intenzifikaci výroby na TTP. Výhledově by tento titul mohl převzít dominantní úlohu ve směřování prostředků na údržbu a tvorbu krajiny i na úkor jiných podpůrných titulů (vládní nařízení, chov krav, atd.). Titul ponechává podnikatelskou volnost v rozhodování prostřednictvím kterého druhu zvířat a prostřednictvím jaké užitkovosti bude krajinu udržovat.

Podporovat chov mléčných krav dotacemi považuji za nesystémový krok a proto navrhuji jeho ukončení s tím, že v letošním roce by opravdu špičkoví chovatelé obdrželi podporu naposledy, v celkové výši 100 mil. Kč. Dále navrhuji pokračování titulu pro závlahy, bramborový škrob i export sladu. Dopracovat budeme muset ještě problematiku pozemkových úprav a několik dalších, již méně významných věcí. Kompletní návrhy najde zemědělská veřejnost na internetové stránce www.kuceram.cz a byl bych velice rád, kdyby se kolem návrhů na změnu zemědělské politiky rozvinula odborná diskuse.

Miloslav Kučera, stínový ministr zemědělství ODS

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info