Klusavka nezlikviduje celé stádo

Počínaje dnešním dnem začne platit mimořádné veterinární opatření vydané kvůli nákaze klusavkou, která se objevila v Helvíkovicích. Podle ředitelky Okresní veterinární správy v Ústí nad Orlicí Ivany Štěrbové je na území okresu zhruba padesát chovatelů ovcí, pouze do třech byly přesunuty ovce z rizikového stáda.

Jak budete nyní postupovat?

Nejprve připravíme mimořádné veterinární opatření a utratíme potomka nakažené ovce. Ve stejném chovu se objevila ještě jedna ovce s podobnými příznaky, pokud se nakažení prokáže, bude rovněž utracena. Dalším krokem bude důsledné sledování všech třech chovů v okrese, kam byly přemístěny ovce z rizikového stáda. Ústřední vedení Státní veterinární správy připraví metodický návod, podle něhož se budou čtvrtletně chovy kontrolovat. Chovatelé v rizikových chovech jsou povinni sepsat všechna zvířata s uvedením jejich identifikačních údajů, odhadem stáří, ale i údajů o přemísťování.

Opatření nejsou tak přísná jako v případě nákazy slintavkou a kulhavkou, znamená to, že klusavka není tak nebezpečná?

Samozřejmě, není to infekční onemocnění, tak jako slintavka či kulhavka, proto není třeba likvidovat celé chovy. To neznamená, že by se měla nákaza zanedbat. Ústřední nákazová komise zvážila rizika a doporučila přiměřená opatření.

Jak se pozná ovce nakažená klusavkou?

Ovce má potíže s hybností, nekoordinované pohyby připomínají klus, z tohoto je odvozen název. Klusavka patří do skupiny transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE), do které spadá i takzvaná nemoc šílených krav (BSE). Toto onemocnění ovcí je rozšířené po celém světě, postihuje centrální nervový systém a vede k úhynu zvířete. U nás se nikdy před tím neobjevilo.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info