K problematice imigrace z pohledu státního veterinárního dozoru
08.09.2015 | SVS ČR
Tisková zpráva – Jedním ze stěžejních témat, o němž se v posledních měsících vedou bouřlivé více či méně fundované diskuse, je otázka aktuální masivní migrace z mimoevropských zemí do Evropy. Bez ohledu na aspekty humanitární, politické, ekonomické, sociální, kulturní, demografické či čistě bezpečnostní, které orgánu státního veterinárního dozoru nepřísluší komentovat, představuje současná masivní migrační vlna do Evropy možné ohrožení zdravotního stavu lidí a hospodářských i volně žijících zvířat v evropských zemích. Možné riziko by se nemělo přeceňovat, ale rozhodně ani podceňovat.
Migranti většinou přicházejí ze zemí, jejichž nákazová situace není nijak dobrá, popřípadě takovými zeměmi a územími na své cestě procházejí. Přestože jejich cesta bývá povětšinou natolik dlouhá, že případné choroboplodné zárodky na jejich tělech, svršcích či skromných zavazadlech nemají šanci přežít a jsou devitalizovány, riziko ohrožení zdravotního stavu zvířat a lidí v Evropě stále existuje. Potencionálně nebezpečné jsou také případné zbytky potravin a surovin živočišného původu, které mohou končit odhozené podél cest, na dosah volně žijícím zvířatům.
Kapitolou samou o sobě zůstává zdravotní stav migrantů samých a jejich kolonizace mnohdy v evropských podmínkách exotickými viry, mikroorganizmy a parazity. Stresové a hygienické podmínky, v nichž se tito lidé často pohybují, nebo ve kterých jsou po nějaký čas nuceni žít, rovněž jejich zdravotnímu stavu a obranyschopnosti nepřispívají.
Je na místě, aby příslušné kompetentní národní orgány a organizace zabývající se dozorem nad zdravím zvířat a lidí, jakožto i organizace mezinárodní byly v pohotovosti a byly si vědomy tohoto rizika s cílem okamžitě a pružně reagovat v případě konkrétního ohrožení zdraví lidí nebo zvířat. Státní veterinární správa nákazovou situaci obezřetně sleduje a je připravena v takových případech rychle zasáhnout.
Nákazová situace v České republice z pohledu veterinárního dozoru je dlouhodobě velmi dobrá, což potvrzují mimo jiné mezinárodní statusy země prosté jednotlivých nákaz, které uděluje státům Evropská komise či Mezinárodní organizace pro zdraví zvířat (OIE). V roce 2014 plnila ČR kritéria pro status země prosté vztekliny, tuberkulózy, brucelózy a leukózy skotu, brucelózy ovcí, moru koní, Aujeszkyho choroby prasat, slintavky a kulhavky. Státní veterinární správa bude usilovat o to, aby nákazová situace hospodářských zvířat, volně žijících i zvířat v zájmovém chovu byla dobrá i nadále.
Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii Venkov
- Na řadě jihočeských řek je sucho, situace je podle hydrologů nejhorší v ČR (15.05.2026)
- Fascinující život včel představí akce Jedu v medu v Národním zemědělském muzeu Praha (15.05.2026)
- Výstaviště zahajuje sezonu. Dva veletrhy lákají na malbu z čokolády i karavany (14.05.2026)
- Bývalý ředitel národního parku v Chorvatsku čelí obvinění z pytláctví (14.05.2026)
- Firma z Olomoucka pořídila mobilní kurník pro 500 slepic, nabídne pastevní vejce (14.05.2026)
- Včelstva v Česku přečkala minulou zimu dobře, úhyny klesly na 11 procent (13.05.2026)
- Včelstva v Česku přečkala minulou zimu dobře, úhyny klesly na 11 procent (12.05.2026)
- Vodňanské rybářské dny nabídnou kulturu i pohled do světa rybářství (12.05.2026)
- Michal Hořejší: Národní parky jsou mementem porážky klausismu. A Motoristé sobě to dobře vědí (11.05.2026)
- Chránil přírodu a zvířata. Ted Turner po sobě zanechal stovky tisíc hektarů půdy (11.05.2026)

Tweet



