Jsme národem chovatelů a zahrádkařů
24.10.2007 | Haló noviny
Více než dvě pětiny slepic v České republice chovají lidé doma v rámci samozásobení. Zbytek připadá na zemědělské podniky. Králíci, které mají lidé v kotcích na dvorcích či zahradách, představují téměř polovinu všech těchto zvířat chovaných na výkrm. Domácí chov kachen, hus a koz se na celkovém stavu podílí více než polovinou. Vyplývá to ze zprávy Zemědělská produkce domácností v roce 2006, kterou včera zveřejnil Český statistický úřad.
Lidé doma chovají téměř pět milionů slepic, což představuje celkem 44 procent z celorepublikového stavu. Tradice jejich chovu, spojená s pokračující oblibou domácích vajec, tedy i přes mírný pokles stále trvá, uvedl ČSÚ. Podíl domácností na chovu králíků na výkrm dosahuje 49 procent. Celkem jich lidé chovají téměř 4,8 milionu. Novodobým hospodářským zvířetem chovaným domácnostmi je kůň. Zhruba 13 600 takto chovaných koní tvoří celé dvě pětiny všech koní v ČR.
Z ovocných stromů se na zahradách domácností nejčastěji pěstují jabloně, následují třešně a švestky. Jabloní je také na těchto zahradách ze všech ovocných stromů absolutně nejvíce, jde o více než 7,1 milionu kusů, s odstupem následují s počtem 1,7 milionu švestky. Na zahrádkách lidé nejčastěji pěstují jahody, rajčata a mrkev. Z hlediska osázené plochy vede česnek, následují okurky nakladačky a jahody. Z celkové sklizně těchto plodin připadá na domácnosti více než čtyři pětiny. Pro 61 procent domácností je zemědělská produkce koníčkem, 26 procent ji vytváří z ekonomických důvodů, zbylých 13 procent uvedlo jiné důvody. Z nich mezi nejčastější odpovědi patřila produkce ekologicky nezávadných potravin a čerstvých potravin lepší chuti a kvality.
Další články v kategorii Venkov
- V pražské zoo se potvrdila ptačí chřipka (12.02.2026)
- Koalice se začala zabývat ochranou zvířat. Podle Pospíšila z TOP09 nestačí pouze zpřísnění trestů (11.02.2026)
- Veterináři varují: Ptačí chřipka je na vzestupu, buďte obezřetní (11.02.2026)
- Prohlídka laboratoří on-line i virtuální pitevní stůl. Výuku na MENDELU doplňují digitální novinky (10.02.2026)
- Únorem startuje zahrádkářská sezona. Pravidla hry změnila LED světla (09.02.2026)
- Obří úhyn ryb, které se udusily v řece Dyji, zřejmě zavinil extrémní rozvoj sinic (05.02.2026)
- Testy prokázaly u uhynulé labutě v Uherském Hradišti ptačí chřipku (05.02.2026)
- Ptákem roku 2026 se stala pěnice černohlavá, která vyniká svým zpěvem (04.02.2026)
- Vlaštovky nemají představu o vzhledu svých vajec, přesto cizí vejce odstraní (04.02.2026)
- Konec zabijaček v Česku. Lidé zpohodlněli a chtějí prase v balíčku (02.02.2026)

Tweet



