Jan Fencl: Kritiku by měly předcházet znalosti

Kritiku by měly předcházet znalosti

Jan Fencl

Zatímco současná vláda schválila a předložila veřejnosti koncepci agrární politiky, ODS se za dlouhé roky vládnutí obešla bez jakékoliv agrární koncepce. Výsledek byl takový, že jsme jen s velkým úsilím a díky nezměrné houževnatosti zemědělců křísili zdevastovaný sektor a cílenými programy oživovali téměř vymírající produkci našich tradičních komodit. Nestranný kritik musí připustit, že naše léčba byla i přes nedostatek peněz úspěšná a podařilo se zastavit pokles rozměru zemědělství. Proto nesouhlasím s kritikou poslance Miloslava Kučery mladšího, která zazněla 20. srpna v článku v Hospodářských novinách ODS odmítá podobu dotací.

Za rok 2000 vykázalo zemědělství poprvé od roku 1990 viditelný zisk, a to 3,7 miliardy korun. Ke zlepšení situace zemědělských podnikatelů bez rozdílu formy podnikání došlo díky změně dotační politiky. Skončilo plošné rozdělování peněz, praktikované za vlády ODS, v těch případech, kdy lze podmínit příjem dotací splněním kritérií, jež jsou v zájmu státu. Například podporu na údržbu krajiny provázat zatížením určitého počtu zvířat na hektar, podporu podmínit pastevním způsobem chovu apod.

Skončilo velkorysé plýtvání penězi, které - místo aby dorazily k prvovýrobci na investice - byly z velké části ziskem bank. Poskytované garance až do 80 procent jistiny sice ve výkazu znamenaly vyšší podporu investicím než nyní, avšak na druhé straně tím trpěl a trpí Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond. Banky totiž při vysoké garanci neposuzovaly rizika úvěrovaných investic. Abychom předešli opakování situace, kdy je část dotace fondu okamžitě odsáta na splácení garancí, museli jsme snížit rozsah poskytovaných záruk a zvýšit tak odpovědnost banky za posouzení předkládaných podnikatelských záměrů. Tím došlo ke snížení objemu investic, neboť se již nepodporují ztrátové investice.

Miloslav Kučera má poslanecký mandát již poměrně dlouho a zřejmě ztrácí přehled, co se po změně vlády podařilo napravit. Jinak by mu neuniklo, že máme na rozdíl od dob vlády jeho strany odděleno hospodaření v produkčních a méně příznivých oblastech. Že tam, kde bylo možno oddělit podpory podnikatelům v nepříznivých oblastech od podpor na zvýšení konkurenceschopnosti intenzivně hospodařících zemědělců, bylo tak učiněno.

Vyrovnávací příspěvek na prostou údržbu travních porostů je vyplácen od letošního roku do méně příznivých oblastí, stejně tak není podporováno zatravnění v produkčních oblastech. Obdobně podpora chovu ovcí je pouze adresována chovatelům méně příznivých oblastí. Na druhé straně významná část podpor nemá přímý vztah k rozdělování oblastí na produkční a marginální, proto je nelze oddělovat. Uvedu podporu ekologického zemědělství, chovu včel, výroby bionafty nebo subvencování exportu mléka a hovězího masa nebo pastvy hospodářských zvířat.

Od letošního roku nepodporujeme prosté obhospodařování orné půdy, ale požadujeme po zemědělci, aby část orné půdy uvedl do klidu a pěstoval na ní vybranou plodinu pro nepotravinářské využití nebo snížil výměru zatravněním. Sazba kompenzační platby za uvedení půdy do klidu je v celé ČR stejná, a tudíž je hospodaření na orné půdě na horách relativně znevýhodněno, což motivuje zemědělce k dalšímu žádoucímu zatravnění.

Sociálnědemokratická vláda snížila objem dotací s cílem podpořit růst produkce z 2,67 miliardy korun v roce 1998 na 1,8 miliardy letos, přitom podíl na celkových výdajích do zemědělství poklesl z 31,1 na 17,5 procenta. Naopak podpory mimoprodukčních funkcí zemědělství vzrostly za stejné období z 2,8 na 3,3 miliardy a podpora produkce s nepotravinářským užitím, včetně ekologických paliv, vzrostla dokonce z necelých 300 miliónů na 2,6 miliardy.

Změny, které jsme provedli, jsou modelovány tak, abychom po vstupu do Evropské unie plynule přešli na evropský systém podpor. Rozhodnutí usilovat o vstup do unie padlo již za vlády ODS. Je úsměvné, když poslanec Kučera mladší, zřejmě z neinformovanosti, napadá naše programy a legislativní změny, jejichž realizace je podmínkou integrace. V žádném případě netvrdíme, že vše, co pochází ze států EU, je jedinečné. O tom jsme se mohli přesvědčit na příkladu potravinové bezpečnosti a lidského selhání v případech výskytu BSE, dioxinu v potravinách a šíření slintavky a kulhavky v zemích unie.

Nečekáme se založenýma rukama na to, co nám po vstupu EU přerozdělí. Po revitalizaci sektoru a odchodu 400 tisíc zaměstnanců se zemědělství stalo v ČR odvětvím s největší mírou produktivity práce. Máme oprávněné ambice stát se rovnoprávnými partnery zemědělcům v EU a nechceme nic jiného než stejné podmínky. Nepodmiňujeme vstup do EU příjmem určité sumy prostředků, ale tím, že nepřistoupíme na méněcenné členství s rozdílnými podmínkami podnikání na společném trhu. Škoda, že ODS nenalezla ve svém středu člověka, který by držel krok s vývojem v agrární politice. Pak by i diskuse v novinách byly zajímavější.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info