Jak je Státní veterinární správa ČR připravena na řešení mimořád

Jak je Státní veterinární správa ČR připravena na řešení mimořádných situací

Jedním ze základních úkolů veterinární péče je předcházet vzniku a šíření nákaz zvířat a chránit zdraví lidí před přenosnými nákazami ze zvířat na člověka, popřípadě je zdolávat a chránit území České republiky před zavlečením těchto nákaz ze zahraničí.

Zabezpečit preventivní úkoly veterinární péče umožňuje systematická kontrola zdraví a stanovené veterinární podmínky, za kterých lze dovážet a provážet zboží podléhající veterinární kontrole do ČR. Zásadní roli v ochraně chovů hospodářských zvířat před nákazami odborně zabezpečují orgány veterinární správy. Charakter nebezpečných nákaz, ale i některých jiných havárií (chemických, radiačních, povodní apod.) si vyžaduje součinnost více sil a prostředků, které se podílejí na jejich zdolávání.

Touto problematikou je pověřeno Krizové centrum SVS ČR se sídlem v Brně. Jaroslav Veleba, vedoucí tohoto centra uvádí, že jeho pracoviště je připraveno na řešení všech krizových situací. Tak například byl vypracován „ Pohotovostní plán SVS ČR pro případ výskytu slintavky a kulhavky a některých nebezpečných nákaz a vzniku mimořádné situace“ schválený MZe. Zde jsou modelově zabezpečena řešení likvidace ohnisek nebezpečných nákaz a jiných mimořádných situací, ale také součinnost se složkami integrovaného záchranného systému (IZS) jako s Hasičským záchranným sborem, jednotkami armády ČR, oddíly vojenské veterinární služby, útvary vojsk územní obrany státu - záchrannými výcvikovými základnami (zvz), veterinární službou Ministerstva vnitra a Policií ČR. Tyto vazby a součinnost byla projednána a schválena 17. schůzí Bezpečnostní rady státu konanou dne 20. června 2000, projednáním materiálu „Koncepce sanace ohnisek hromadných úhynů zvířat“.

Důležitost této široké spolupráce a integrace sil a prostředků je zejména zřejmá v současné době při výskytu slintavky a kulhavky ve Velké Britanii, která bezprostředně ohrožuje celou Evropu. Proto SVS ČR přijala zásadní preventivní opatření proti jejímu zavlečení na území ČR (zákaz dovozu a tranzitu všech sudokopytníků z Británie). Kdyby u nás došlo k výskytu SLAK, bylo by nutné do řešení této krize zapojit Okresní a Krajské krizové štáby, pod přímým vedením Ústředního krizového štábu s využitím zákonů č.239/2000 Sb. o integrovaném záchranném systému a č. 240/2000 Sb. o krizovém řešení.

Důležitou roli by také měla novela veterinárního zákona při přístupu při poskytování náhrad a odškodnění chovatelů.

Vzájemná součinnost SVS ČR a složek armády je již několik roků prověřována na součinnostních cvičeních, naposledy v r. 2000 ve VVP Vyškov. V minulých letech se složky zvz významně podílely na likvidačních pracích při zdolávání všech ohnisek klasického moru prasat v ČR. Zde se prakticky ověřovala i součinnost s Policií ČR. Skutečnou funkčnost součinnosti vždy ověří až skutečné zapojení těchto sil a prostředků při reálném řešení nákazové a jiné mimořádné události.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info