Intenzívnímu zemědělství v EU zvoní hrana, GMO?

Intenzívnímu zemědělství v EU zvoní hrana

BSE přiměla Brusel, aby podřídil subvenční politiku při chovu hovězího dobytka kritériím zdravotní nezávadnosti.

Parlamentní shromáždění Evropské unie včera uvolnilo dosavadní zákaz pěstování a dovozu geneticky upravených plodin, ale většinou hlasů zároveň stanovilo velmi přísná pravidla pro jejich testování a prodej v členských zemích. Jak napsala agentura Reuters, nový zákon byl přijat "v ovzduší strachu veřejnosti z porušování zdravotní nezávadnosti potravin, živeném šířením nemoci šílených krav".

Plodiny, potraviny, krmiva i léčiva budou muset nést označení, že obsahují geneticky modifikované organismy (GMO). Zároveň bude možné je zkušebně pěstovat, byť jejich komerční využití bude podrobeno striktnímu vědeckému zkoumání, jež musí prokázat, že neškodí lidskému zdraví. Produkty s GMO mají nejsilnější odpůrce zejména ve Francii a Velké Británii. Jak prohlásil autor přijatého zákona David Bowe, dosavadní zákaz pěstování a prodej produktů s GMO měl i neblahé následky, a to v zaostávání evropské vědy. "Musíme Evropu udržet na rychlé trati vývoje biotechnologií," podtrhl s ohledem na předstih, který v této oblasti mají Spojené státy, Kanada a Austrálie. Jak k této problematice prohlásila nositelka Nobelovy ceny za medicínu, 94letá veteránka italské vědy Rita Levi Montalciniová, "kontrola je vždycky nezbytná, ale omezení (výzkumu a vývoje) v žádném případě".

Geneticky modifikované organismy ovšem představují v rostlinné výrobě méně vypjaté nebezpečí, než tzv. nemoc šílených krav (bovinní spongiformní encefalitida, BSE) v živočišné produkci.

Komisař EU pro zemědělství Franz Fischler v úterý předložil k odstranění hrozby BSE komplexní sedmibodový plán, který v podstatě signalizuje požadavek zrušit intenzívní způsob zemědělské výroby, který Evropská unie svými štědrými subvencemi podporovala posledních čtyřicet let.

Na první místo Fischler, který pochází z tyrolské selské rodiny, staví podporu tzv. organického zemědělství, což znamená "návrat k metodám, jež jsou v souladu s přírodním prostředím". Finanční podpory se má například dostat pěstování jetele a dalších pícnin pro krmení dobytka.

Další opatření míří k omezení počtu skotu na hektar polností z dosavadních dvou na 1,8 jednotek. Zvláštní podpory by měly být napříště také poskytovány pro stáda do devadesáti kusů. Toto opatření Fischler zdůvodňuje tím, že dosavadní intenzívní způsob chovu dobytka by měl být nahražen "extenzifikací produkce". Fischlerův plán velmi podrobně charakterizuje podpory z pokladny Evropské komise, pokud chovatelé dodrží v každém stádu skotu předepsaný počet býků, chovných krav a jalovic.

Řeší také problém, co s masem z nucených porážek krav starších 30 měsíců včetně jeho uskladnění. Zároveň však ve své zprávě uvádí, že zřejmě nebude možné překročit schválené náklady na likvidaci stád, podezřelých z onemocnění BSE, na něž je v letošním rozpočtu Evropské komise počítáno asi s miliardou eur.

Franz Fischler považuje své návrhy za jediný způsob, jak se vypořádat s gigantickým přebytkem hovězího na trhu Evropské unie, který způsobuje pád cen. V Německu se cena červeného masa od prosince snížila takřka o 40 procent, v Nizozemsku o 34,4 procenta a v Rakousku o 26 procent. Naproti tomu ve Švédsku a v Británii, kde nebezpečí BSE pominulo, je pokles cen mizivý.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info