Hypermarkety tlačí na ceny i zemědělce

Obří obchodní řetězce zastavily v Česku zdražování potravin. Dodavatelé si však stěžují, že cenová politika supermarketů je dohání k bankrotům.

Hypermarkety a obchodní centra, jež v Česku rostou jako houby po dešti, si nemohou stěžovat na nezájem veřejnosti. "Za výhodu považuji, že udělám velký nákup pod jednou střechou. Pořídím ho levněji než v malém krámě na venkově," uvedla jedna ze zákaznic hypermarketů, Libuše Krátká z Vlašimi. Statistiky hovoří o tuzemském spotřebním koši jasnou řečí. Ceny potravin se od roku 1994 ve srovnání s ostatním spotřebním zbožím zvedly jen nepatrně. A drůbeží maso je dnes dokonce levnější než dříve. Za kilogram kuchaného kuřete platí zákazník 46 korun, tedy o deset korun méně než před šesti lety. Chovatelé a zpracovatelé jatečných zvířat však tvrdí, že při současných nákupních cenách, za něž prodávají hypermarketům, jen počítají ztráty. Právě drůbežáři se jako první odhodlali k protitahu. Dali se dohromady s výrobci krmných směsí a skladovateli obilí. Vytvořili uskupení, které dokáže o cenách tvrdě vyjednávat. Holdingy Agropol a Agrofert už skoupily akcie největších závodů na zpracování drůbeže Adex Tachov, Jihočeské drůbežářské závody Vodňany a Krůta Hodonín. "Jen jednou jsem si dovolil kritiku dvou tří supermarketů. Přestaly ihned odebírat naše zboží," uvedl ředitel drůbežářského podniku, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podle odhadu dává drůbežářský průmysl na různých poplatcích řetězcům až 600 milionů korun měsíčně. "Vybírají si poplatky na reklamu, na zaknihování, stále víc tlačí na množstevní slevy," řekl další z drůbežářů. S tím nesouhlasí René Čikl, vedoucí nákupu a prodeje obchodního řetězce Billa. Nevydávají katalogy zboží, a tak po potravinářích žádné peníze s tím spojené nepožadují. Podivil se i pojmu zaknihování. Žádné takové poplatky neregistrují a nechtějí. Pokud jde o množstevní slevy, ty naopak supermarkety vyžadují. To potvrdil zástupce jiného supermarketu, který si ale nepřál být jmenován.

Zemědělci žádají státní garanci cen potravin

Praha - Zemědělci požadují od státu záruku, že maloobchodní ceny potravin v supermarketech neklesnou pod stanovenou hranici. Zemědělci vycházejí z toho, že na dodávkách obchodním řetězcům nevydělávají. "Buďto supermarkety se současnou zničující obchodní politikou přispějí k dalšímu útlumu zemědělců i potravinářů, nebo stát přijme příslušná regulační opatření, jaká existují v Evropské unii," řekl Jan Veleba, tajemník Českého svazu podnikatelů v zemědělství. "Příčinou nízkých cen potravin nemusí ale být vždy jen tlak supermarketů," prohlásil předseda Zemědělského družstva Košetice Antonín Sůva. Někdy je to podbízení zpracovatelů. Protože je nadbytek výrobních kapacit, snaží se nízkými cenami dostat do sítě hypermarketů a tím přežít. Malé obchody na venkově ničí, pokud chtějí prodávat s vysokým ziskem. Dražší zboží nikdo nechce. Lidé jezdí za týdenními nákupy do obchodních center. Majitelka obchodu se smíšeným zbožím Věra Bucková přežila jen díky tomu, že působí v rekreační oblasti Jinolických rybníků a Prachovských skal. "Mimo sezonu ke mně chodí nakupovat převážně starší lidé. Mladí pracují a také nakupují v Jičíně," uvedla Bucková. "Supermarkety nám určitě zákazníky odčerpávají," potvrdil majitel potravinářské prodejny z Přemyslovic na Prostějovsku Josef Čujan. Příčinu nevidí jen v cenách, ale především v šíři sortimentu.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info