Houby v Česku skoro přestaly růst, přívalové deště nepomohly
01.08.2013 | tyden.cz
Houbaři se o víkendu z lesa vrátí zřejmě s prázdnými košíky. "Růst hub od minulého týdne poklesl tak, že už nerostou téměř nikde," sdělil předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Houbám chybí vláha, situaci nezlepšily ani deště z počátku týdne.
Lidé, kteří budou mít štěstí, naleznou hřiby, holubinky či muchomůrky, pravděpodobně ale budou vyschlé, uvedl mykolog. Nerostou ani jedovaté houby, přitom v tomto období bývají časté otravy muchomůrkou zelenou a muchomůrkou tygrovanou. Landa upozornil, že v přírodě mohou při současném extrémně suchém počasí vydržet jen druhy, které vytvářejí statné plodnice, menší druhy zcela uschnou.
Právě srpen přitom patří z hlediska mykologů k nejlepším měsícům. "Střetává se v něm vrchol letního aspektu růstu hub a začátek podzimní sezony, takže za příhodných podmínek roste velké množství hub," řekl Landa. Letos však houbám chybí vláha a situace se zřejmě nezlepší ani příští týden. Podle meteorologů totiž teplé a suché počasí potrvá nadále.
Další články v kategorii Venkov
- Sklizeň bylinek na Pardubicku je náročná a trvá měsíce (29.07.2026)
- V Česku přibývá zápřednic jedovatých. V létě jsou nejaktivnější, kousnutí bolí (29.07.2026)
- Rybáři se potýkají se suchem, ryby méně krmí, několik rybníků už museli vylovit (28.07.2026)
- Středočeské Dny lidové architektury představí viniční památky Mělnicka (28.07.2026)
- Obnova Sedmihorských mokřadů zvýšila schopnost krajiny Českého ráje zadržet vodu (27.07.2026)
- Škod způsobených vlky v Libereckém kraji ubylo, chovatelé stáda lépe chrání (27.07.2026)
- Galerie: Mladá zahradnice pěstuje květiny našich babiček, hitem je fiala (25.07.2026)
- Vyšší tráva může snížit teplotu povrchu až o 12 stupňů (23.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)

Tweet



