Fencl už nechce platit testy na BSE

Přesunout platby za testy na BSE ze státní pokladny na zpracovatele masa hodlají úředníci ministerstva zemědělství. Na testy tak doplatí spotřebitelé nebo zemědělci.

Změnu vyhlášky o testování dobytka na BSE se snaží prosadit úředníci ministerstva zemědělství. Úřad, který odůvodňuje tento krok nedostatkem peněz ve svém rozpočtu, chce přesunout od nového roku platbu za testy hovězího dobytka kvůli tzv. nemoci šílených krav na zpracovatele masa, tedy jatka a masokombináty. Zpracovatelé se však o tuto finanční zátěž budou chtít pravděpodobně podělit, nebo ji zcela přesunout na další účastníky obchodního řetězce spotřebitele. Pro ně by to znamenalo zvýšení cen hovězího masa. Na změnu vyhlášky by doplatili i zemědělci, kteří od masokombinátů dostanou za svůj dobytek méně peněz. Cena testu jednoho kusu dobytka se přitom pohybuje okolo šestnácti set korun. ˝Záleží na zpracovatelích, zda sníží ceny zemědělcům, nebo navýší ceny masa pro konzumenty,˝ řekl tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Podle něj by se navýšení ceny mohlo projevit zdražením masa na pultech o několik korun na kile. Návrh na změnu vyhlášky by již počátkem příštího týdne měli projednat členové legislativní rady vlády. ˝Tento návrh předkládáme s ohledem na možnosti rozpočtu ministerstva,˝ uvedl Hugo Roldan z tiskového odboru ministerstva zemědělství. Podle něj již není v možnostech ministerstva testy dobytka v příštím roce platit. Tyto kroky jsou přitom v rozporu s dřívějším tvrzením resortu Jana Fencla, který v době nálezů BSE u tuzemského dobytka sliboval podporu ze strany státu.

Zemědělci: Další rána pro chovatele hovězího

Marketingová ředitelka zpracovatelské společnosti Kostelecké uzeniny Vlaďka Pivoňková o připravované změně vyhlášky ví. Tvrdí, že v současné době nemají zpracovatelé jinou možnost než se s novou situací smířit. ˝Je podstatné, že to bude platit pro všechny stejně. Nebude tedy docházet k diskriminaci na trhu,˝ řekla Pivoňková. Její firma totiž byla jediná, která na vlastní náklady hovězí testovala ještě v době, kdy nebyla nákaza BSE v Česku zjištěná. Podle Pivoňkové situace v ČR nesnese srovnání ze zeměmi Evropské unie, kde na testy přispívá stát. O konkrétním znění plánované změny ve vyhlášce naopak nevěděl tajemník Asociace soukromých zemědělců Michal Pospíšil. Podle něj však tento krok vlády může ekonomicky i existenčně ohrozit farmáře, kteří se specializují na chov hovězího dobytka. Situaci navíc komplikuje i skutečnost, že hovězího je nadbytek, tvrdí Pospíšil. To, že by cenu zpracovatelé ještě snižovali, považuje Pospíšil za nebezpečné. ˝Už dnes se výkupní ceny pohybují mezi 26 až 34 korunami za kilo,˝ dodal Michal Pospíšil.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info