Farma skončila, zůstalo velké rozčarování a hrozba pokuty
11.01.2000 | Tachovský deník
Tachovský deník (Agroweb) 11.1.2000
Farma skončila, zůstalo velké rozčarování a hrozba pokuty
Soukromý chovatel ing. Václav Skopový dohospodařil. Z farmy, kde v roce 1992 bylo pět set kusů dobytka a pracovalo třicet lidí, zbyly jen prázdné stáje. Došly peníze, rozprodává se technika, není na elektřinu, ani kvalitní krmení.
Podnikatel nedávno sestěhoval zvířata do stáje, kde se dalo krmit pomocí posuvných vozíků i bez elektrického proudu. Stáj ale přeplnil a výsledkem je čtrnáct uhynulých zvířat. Ušlapala se, nebo oslabený organismus podlehl způsobeným zraněním, dílem zřejmě i špatné stravě. Zatímco je podnikatel rozčarovaný z rozplynutí snu o prosperující farmě a prodává zbylé kusy na jatka, veterinární inspektor MVDr. František Korous je otřesený. U ing. Skopového byl na kontrole již koncem roku. Doporučil mu, aby chov co nejrychleji zrušil. "Mohli jsme využít zákona a nařídit odebrání zvířat. To by ale trvalo dlouho, proto jsme se rozhodli zahájit dvě správní řízení," vysvětlil inspektor zvolený postup.
"Co jsem viděl v Dlouhém Hradišti, s tím jsem se nesetkal za třicet let praxe," přiznal MVDr. Korous. "Za katastrofou stojí několik faktorů. Nejen nedostatek peněz, ale i špatné chovatelské postupy," míní. Ing. Skopový však vidí viníky jinde. "Zemědělství je v krizi, krátí nám dotace a nikoho to nezajímá. Napůl jsem se věnoval živočišné a napůl rostlinné výrobě. Na huntě je ale obojí, klesly dotace, pak výkupní ceny komodit. "Vždyť já jsem musel prodat i techniku, abych farmu udržel v chodu," jmenuje problémy. Snažil se prý získat půjčku, ale v bance nedostal ani korunu, přestože byl ochoten ručit až do výše dvou set procent úvěru. Místo obživy má teď na krku ochránce zvířat, ve vzduchu se navíc vznáší hrozba trestního stíhání za týrání zvířat. V Dlouhém Hradišti se v pondělí srotili zemědělci ze všech koutů okresu a kupovali si krávy z rušeného chovu. Kus hluboko pod tržní cenou. Zbytek putoval na jatka. Chovatele čeká pokuta a přemyšlení, co bude dělat dál.
Další články v kategorii Venkov
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo jednotné enviromentální stanovisko pro hlavní stavbu vodního díla Nové Heřminovy (01.12.2025)
- SVS upozorňuje na nadlimitní množství olova v krmivu pro zájmová zvířata (29.11.2025)
- Ročenka Vodovody a kanalizace 2024: K pitné vodě z vodovodů mělo přístup 95 % obyvatel, investice do infrastruktury významně vzrostly (28.11.2025)
- Základní škola se na dva dny promění v prales plný žab, želv a chameleonů (28.11.2025)
- Bobři působí škody v Karlových Varech (27.11.2025)
- Domy přírody přivítaly na půl milionu návštěvníků (26.11.2025)

Tweet



