Evropská unie není skleník
20.03.2004 | Listy Strakonicka
Evropská unie není skleník, i když by si to mnoho lidí přálo. Všichni by chtěli, aby všechno dobře rostlo a kvetlo a zvířata měla odpovídající přírůstky a užitkovost a to vše bylo zdravotně nezávadné, jak ukládá evropská legislativa. Druhá věc je potom, aby se veškerá zemědělská produkce mohla uplatnit na trhu. A nyní je obrovský úkol sladit hledisko zdravotní, veterinární, ekonomické a také hledisko, na které se v poslední době už též klade velký důraz, a to hledisko dobré pohody chovaných zvířat.
V posledních, dá se říci týdnech, před vstupem ČR do EU, se střídají vize pesimistické s optimistickými. Z hlediska veterinárního, které se snaží o reálný pohled na věc, lze říci následující.
Všechna údajná evropská kritická slova, která jsou směrována našim producentům či chovatelům, nejsou ničím novým a na všechno Státní veterinární správa ČR včas chovatele i producenty upozorňovala. Však to také přineslo efekt v tom smyslu, že jsme vnímáni jako země s výborným systémem státního veterinárního dozoru s velmi dobrou nákazovou situací, nicméně máme, obdobně jako v členských zemích EU, jisté problémy s dozorovanými subjekty. To znamená s chovateli a zpracovateli. Toto však nejsou problémy neřešitelné a podle slov Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, usilujeme o to, abychom ve slíbených termínech splnili to, k čemu jsme se zavázali.
Ke konci března odešleme do Bruselu seznam těch zpracovatelských provozů, které splňují podmínky pro to, aby se mohly zúčastnit společného - komunitárního - trhu a pak na základě třístupňové kontroly, která kontinuálně probíhá, k počátku května doprověříme i ty zpracovatelské provozy, které budou moci působit na regionálním, českém, trhu. Nic více a nic méně.
Státní veterinární správa ČR má pochopitelně zájem nikoli na tom, aby někomu živnost zavírala, ale na tom, aby tyto živnosti, podniky, firmy a jejich provozy, mohly fungovat tak, aby mohly uspět na našem evropském trhu!
(Autor je tiskovým mluvčím Státní veterinární správy)
Další články v kategorii Venkov
- Únorem startuje zahrádkářská sezona. Pravidla hry změnila LED světla (09.02.2026)
- Obří úhyn ryb, které se udusily v řece Dyji, zřejmě zavinil extrémní rozvoj sinic (05.02.2026)
- Testy prokázaly u uhynulé labutě v Uherském Hradišti ptačí chřipku (05.02.2026)
- Ptákem roku 2026 se stala pěnice černohlavá, která vyniká svým zpěvem (04.02.2026)
- Vlaštovky nemají představu o vzhledu svých vajec, přesto cizí vejce odstraní (04.02.2026)
- Konec zabijaček v Česku. Lidé zpohodlněli a chtějí prase v balíčku (02.02.2026)
- Pesmise. Král psích krmiv Pavel Bouška chystá pro Polsko miliardovou investici (02.02.2026)
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)
- Na jižní Moravě se objevila ptačí chřipka (24.01.2026)

Tweet



