Evropská integrace č. 8

EVROPSKÁ INTEGRACE

OVOCNÁŘSTVÍ - VINOHRADNICTVÍ - ZELINÁŘSTVÍ - BRAMBORÁŘSTVÍ OKRASNÉ ZAHRADNICTVÍ - VČELAŘSTVÍ - HEDVÁBNICTVÍ

ČERSTVÉ A ZPRACOVANÉ VÝROBKY - VINAŘSTVÍ

ODBYTOVÉ ORGANIZACE VÝROBCŮ A JEJICH SDRUŽENÍ V ZEMĚDĚLSTVÍ

Ročník : 4 Číslo : 8 10.6.2000

Bourec morušový v zemědělském právu ES

Ing. Jaroslav Zíka, Odbor evropské integrace, MZe ČR

Jestliže dnes budu psát o bourci morušovém, mnohým lidem na Ministerstvu zemědělství a v zemědělské praxi to vyloudí úsměv na tváři. Mohu vás ale ujistit, že na screeningu v Bruselu ve dnech 31.5. a 15.6.1999 se právní předpisy pro bource morušového probíraly se stejnou vážností jako právní předpisy pro ostatní zemědělské sektory.

POKUSNÉ CHOVY BOURCE MORUŠOVÉHO V ČR

Při přípravě na screening (porovnávání) právních předpisů ČR a ES pro bource morušového s námi úzce spolupracoval pan Ing. Vladimír Veselý, CSc. z Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic nad Vltavou, který nám poskytl informace o pokusných chovech bource morušového u nás :

Chov bource morušového v ČR byl administrativně potlačen po roce 1950. Snahy o opětovné zavedení chovu bource morušového započaly krátce po roce 1989. Výzkumný ústav včelařský s.r.o. v Dole u Libčic rozmnožuje sadbový materiál - stromky moruše bílé (Morus alba) pro postupné vybudování krmivové základny. Dosud bylo prodáno kolem 5 tisíc stromků. Výzkumný ústav též registruje potenciální výrobce (asi 200 zájemců), dováží vajíčka bource morušového z Bulharska a Řecka (asi 40 g ročně) a vykupuje kokony od prvních chovatelů (asi 30 kg ročně). Tyto aktivity Výzkumného ústavu včelařského byly zpočátku podporovány grantem v objemu 200 až 400 tisíc Kč ročně. Grant však byl ukončen v roce 1997 a od té doby nejsou snahy o obnovu chovu bource morušového v ČR finančně podporovány ze státního rozpočtu.

Z výše uvedených důvodů se v České republice nesleduje plocha výsadeb moruší, produkce, výnosy, zásoby, dovoz a vývoz kokonů, nebyly zavedeny podpora cen, podpora prodeje, administrativní kontrola chovu bource, ani registrace komerčních výrobců. Výrobcům nejsou vypláceny žádné podpory. Rozvoj hedvábnictví (chovu bource morušového) není v ČR řešen právními předpisy. Tak jsme odpovídali na otázky, které nám kladli zástupci Komise na screeningových jednáních v Bruselu. Některé pracovníky Komise tehdy velmi zaujaly naše pokusy o obnovu chovu bource morušového a dokonce nám doporučili využít k tomu účelu podpůrné programy, které poskytne naší republice Evropská unie.

PRÁVNÍ PŘEDPISY ES PRO BOURCE MORUŠOVÉHO

Právní předpisy ES pro bource morušového jsou obvykle zatřiďovány do skupiny 03.70 - Výrobky nezařazené ve společné organizaci trhu. Znamená to, že v Evropské unii dosud nebyl vytvořen ucelený tržní řád pro bource morušového. Přesto chovy bource morušového v ES usměrňuje 8 základních právních předpisů a 18 právních předpisů, které ony základní právní předpisy mění (tabulka 1). Právní předpisy ES pro bource morušového jsou poměrně staré a z hlediska svého stáří mají jen minimální počet změn. Zabývají se jednak podporami poskytovanými chovům bource morušového, jednak odbytovými organizacemi výrobců v sektoru bource morušového.

Podpora chovům bource morušového v ES

Podpora chovům bource morušového je v ES poskytována od chovatelského roku 1972/73. Jejím smyslem je zajištění odpovídajících příjmů chovatelům bource. Výše podpory je jednotná pro celé Společenství a je upřesňována Radou ministrů každoročně, nejpozději do 1. srpna. Při stanovení výše podpory se přihlíží k současné situaci na trhu kokonů a surového hedvábí, k předpokládaným trendům těchto trhů a k dovozní politice. Celkový objem podpory se propočítává na počet krabic vajíček bource morušového použitých k chovu, přičemž jedna krabice musí obsahovat minimálně 20 000 vajíček bource ve stadiu vhodném k líhnutí. Podpora se vyplácí pouze v případě, že chov bource morušového byl úspěšně završen. Chov bource morušového je pokládán za úspěšně završený tam, kde se vyrobí alespoň určitý minimální počet kokonů z počtu krabic vajíček použitých k chovu. Vyrobené kokony musí mít patřičný vnější vzhled, musí být vyzrálé, musí mít stejné zbarvení a velikost, musí být prosté skvrn, poškození, rzí a vhodné pro spřádání. Minimální produkce kokonů pro jednoho výrobce je určována příslušným členským státem a nesmí být menší než 20 kg. Pro chovatelský rok 1999/2000 byla stanovena podpora 133,26 Euro (což odpovídá 4 820 Kč, podle kursu ČNB k 19.6.2000) na jednu krabici vajíček bource, použitou k chovu.

Vyřizování žádostí o podporu

Členský stát ES musí poskytnout podporu chovům bource morušového, realizovaným na jeho území, jestliže o to příslušní chovatelé požádají. Členský stát je oprávněn vyplatit podporu chovatelům, kteří získali své krabice vajíček od uznaných osob a kteří po úspěšném završení chovu dodali vyrobené kokony uznaným osobám.

Každý chovatel může podat pouze jedinou žádost o podporu. Žádost musí být podána do 30. listopadu. Je-li podána do 31. prosince, pak chovatel obdrží jen 2/3 podpory, je-li žádost podána do 31. ledna, pak obdrží jen 1/3 podpory. Výjimku z pravidel o snížení podpory mohou mít jenom případy “vyšší moci”. Členský stát vyplatí podporu do 4 měsíců následujících po podání žádosti.

Žádost o podporu musí obsahovat alespoň :

· jméno, adresu a podpis žádajícího chovatele,

· počet krabic vajíček použitých k chovu a datum nebo data, ve kterých byly chovatelem převzaty,

· množství kokonů vyrobených z těchto vajíček a datum nebo data kdy tyto kokony byly chovatelem expedovány,

· místo skladování vyrobených kokonů, nebo jestliže již byly prodány a distribuovány, jméno a adresu prvního kupce.

K žádosti musí být přiložena osvědčení o nákupu vajíček a prodeji kokonů, které vydali uznaní dodavatelé a uznaní odběratelé.

Uznaní dodavatelé a odběratelé a jejich povinnosti

Soukromé nebo právnické osoby mohou být uznány k prodeji vajíček bource chovatelům nebo k vykupování kokonů bource od chovatelů, jestliže jejich účetní záznamy obsahují následující údaje :

· počet dodaných krabic s vajíčky,

· jméno chovatele, kterému krabice s vajíčky byly odeslány,

· datum odeslání krabic,

· převzaté množství kokonů,

· jméno chovatele, který je dodal,

· datum převzetí kokonů.

Uznané fyzické nebo právnické osoby musí chovatelům vydat

· do 40 dnů po dodání krabic vajíček - osvědčení, ve kterém je uvedeno alespoň jméno a adresa chovatele, počet dodaných krabic, datum dodávky a datum vydání osvědčení,

· do 40 dnů po obdržení kokonů - osvědčení obsahující alespoň jméno a adresu chovatele, množství přijatých kokonů, datum převzetí kokonů a datum vydání osvědčení.

Financování podpory chovům bource morušového z rozpočtu EZOZF (EAGGF)

Podpory chovům bource morušového jsou financovány z rozpočtu Záruční sekce Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu (EZOZF=EAGGF=FEOGA) z položky rozpočtu B1-142. V roce 1997 se z této položky skutečně vyčerpalo 267 819,78 Euro, v roce 1998 286 623,55 Euro. Rozpočty Záruční sekce EZOZF pro roky 1999 a 2000 počítaly shodně s částkou 1 mil. Euro pro podporu chovů bource morušového v ES.

Chovatelský rok

Chovatelský rok pro bource morušového v ES začíná 1. dubna a končí 31. března následujícího kalendářního roku.

Odbytové organizace výrobců

V právních předpisech ES pro bource morušového jsou odbytové organizace výrobců označovány jako “uznané skupiny výrobců”. Za uznanou skupinu výrobců je považována každá skupina chovatelů bource morušového, která vznikla z iniciativy těchto chovatelů a je uznána členským státem.

Smyslem vytváření uznaných skupin výrobců v sektoru bource morušového jsou :

· podpora koncentrace a centralizace na straně nabídky,

· zajištění technického zařízení pro přípravu, skladování a prodej výrobků vzniklých z chovů bource morušového pro své členy.

Přitom se předpokládá :

· povinný prodej veškeré produkce členů prostřednictvím uznané skupiny výrobců, ačkoliv skupina může vyjmout chovatele z této povinnosti pro určitý objem jejich produkce,

· respektování pravidel o produkci a prodeji přijatých uznanou skupinou výrobců, která se týkají objemu nabídky a kvality výrobků podle požadavků trhu.

Uznávání skupin výrobců

K uznávání skupin výrobců je kompetentní ten členský stát ES, na jehož území má skupina svoje sídlo. Členský stát musí uznat skupinu, která se zabývá výrobou a prodejem kokonů, která požádá o své uznání, která splňuje výše uvedené předpoklady pro své uznání a která plní následující obecné podmínky:

a. zajišťuje evidenci ekonomických aktivit na odpovídající úrovni,

b. vylučuje diskriminaci mezi chovateli ve Společenství se zřetelem na jejich národnost či sídlo jejich podniku,

c. je právní osobou nebo má dostatečnou legální kapacitu k využívání práv a k respektování povinností, v souladu s národním právem,

d. má ve svých pravidlech zahrnuty :

- povinnost vést oddělený účet pro aktivity, pro něž byla uznána,

- ustanovení, která zajišťují, aby členové skupiny, kteří si přejí zrušit své členství, mohli tak učinit teprve poté co byli členy skupiny alespoň po dobu 3 let od jejího uznání, a to za předpokladu, že budou informovat skupinu o svých úmyslech nejméně rok předem. Tato opatření budou uplatňována, aniž by omezovala ostatní opatření národního práva určená k ochraně skupiny a jejich věřitelů proti finančním následkům, které by mohly vzniknout vystoupením člena v průběhu finančního roku.

e) nemá ve svých řadách jiné členy než chovatele bource.

Členský stát musí rozhodnout o žádosti o uznání do 2 měsíců od jejího přijetí. Uznání skupiny výrobců může být zrušeno, jestliže podmínky stanovené pro uznání nejsou nadále plněny, nebo jestliže uznání bylo vydáno na základě nesprávných informací. Uznání může být zrušeno se zpětnou působností, jestliže bylo získáno a uplatňováno podvodně.

Požadavky na minimální velikost uznané skupiny výrobců

Aby skupina získala uznání, musí zahrnovat nejméně 500 výrobců, kteří použijí v daném chovatelském roce k chovům alespoň 2 500 krabic s vajíčky bource. Každá krabice obsahuje alespoň 20 000 vajíček bource vhodných k líhnutí.

Členský stát může získat oprávnění, pokud o ně požádá, uznat v regionu s nízkou produkcí skupinu, která nevyhovuje výše uvedeným podmínkám, za předpokladu, že se přitom dodrží postup předepsaný pro přijímání podrobných prováděcích zákonných opatření, jak to stanoví článek 12 Nařízení Rady (EHS) č. 1308/70 ze dne 29. června 1970 o společné organizaci trhu lnu a konopí, ve znění pozdějších změn.

Náležitosti žádosti o uznání skupiny výrobců

Každá žádost o uznání skupiny výrobců musí mít následující přílohy :

a. stanovy,

b. jména osob oprávněných jednat jménem a v zájmu skupiny,

c. seznam aktivit, které potvrzují oprávněnost žádosti o uznání,

d. důkaz, že jsou splněny požadavky na minimální velikost uznávané skupiny výrobců,

e. pravidla přijatá k určení objemu výroby a kvality výrobku podle požadavků trhu, zejména pravidla pro sušení kokonů.

Postup pro přijímání zákonných opatření ES

Podle článku 1.1. Nařízení Rady (EHS) č. 845/72 mohou být přijata opatření pro zvýšení kvality housenek bource a vajíček bource.

Rada dle návrhu Komise může hlasováním podle článku 43 odstavce 2 Smlouvy přijmout všeobecná zákonná opatření pro podporu chovů bource morušového.

Podrobná prováděcí zákonná opatření k podpoře chovu bource morušového a pro uznávání skupin výrobců se přijímají postupem stanoveným článkem 12 Nařízení Rady (EHS) č. 1308/70 ze dne 29. června 1970 o společné organizaci trhu lnu a konopí. Tento postup je následovný :

· Tam, kde se má postupovat podle tohoto článku, předseda Řídícího výboru sdělí záležitost členům výboru buď z vlastní iniciativy, nebo na žádost zástupce členského státu.

· Zástupce Komise předloží Řídícímu výboru návrh opatření, která mají být přijata. Řídící výbor vyjádří svůj názor na tento návrh v časovém limitu, který předseda výboru může stanovit podle naléhavosti řešené otázky. Názor výboru se přijímá většinou hlasů, stanovenou článkem 148 (2) Smlouvy v případě rozhodnutí, které má přijmout Rada na návrh Komise. Hlasy zástupců členských států ve výboru jsou váženy podle zmíněného článku. Předseda nehlasuje. (Dle změny uvedené v 194NN01/05/F1A).

· Komise přijme opatření, která jsou okamžitě použitelná. Avšak jestliže tato opatření nejsou v souladu s názorem Řídícího výboru, Komise musí okamžitě o záležitosti a přijatých opatřeních informovat Radu. V tomto případě Komise může odložit použití opatření, které přijala, na období ne delší jednoho měsíce od data kdy informovala Radu.

· Rada, konající v souladu s hlasovacím postupem stanoveným článkem 43 (2) Smlouvy, může přijmout opačné rozhodnutí do jednoho měsíce.

Kontroly - základ solidnosti systému

Členský stát je povinen kontrolovat dodržování pravidel poskytování podpor chovům bource morušového. Členský stát musí prověřit, zda výrobek, pro nějž je požadována podpora, splňuje podmínky pro přiznání této podpory. Členský stát podrobí kontrole fyzické a právnické osoby, které zásobují chovatele vajíčky bource, nebo vykupují od chovatelů vyrobené kokony. Kontroluje se zejména shoda odpovídajících účtů.

Členský stát musí průběžně kontrolovat, zda uznané skupiny výrobců dodržují předepsané podmínky pro jejich uznání.

Povinná komunikace mezi členskými státy a Komisí

a) v případě podpory chovům bource morušového

Podle článku 4 Nařízení Rady (EHS) č. 845/72 členské státy a Komise vzájemně komunikují podrobnosti potřebné k implementaci tohoto nařízení.

V záležitosti podpor chovům bource morušového členské státy sdělí Komisi :

1. v průběhu druhého měsíce následujícího po měsíci s finálním datem pro předložení žádostí o podporu :

a. počet žádostí o podporu podaných v průběhu tržního roku,

b. počet krabic vajíček použitých k chovům, na které byly podány žádosti o podporu,

c. množství kokonů vyrobených z těchto vajíček.

1. v průběhu měsíce následujícího po měsíci, v jehož průběhu je vyplaceno konečné vyúčtování finanční podpory pro daný chovatelský rok, počet krabic pro které

a. nárok na podporu vznikl,

b. nárok na podporu nebyl uznán,

c. nárok na podporu ještě nevznikl (tam, kde je to vhodné).

b) v případě uznaných skupin výrobců

Jestliže členský stát poskytne, zamítne nebo zruší uznání skupiny výrobců, musí o tom uvědomit Komisi do 2 měsíců. Při zamítnutí žádosti o uznání, nebo při zrušení uznání musí uvést důvody, které jej k tomu vedly.

Na začátku každého roku Komise musí zajistit publikování seznamu uznaných skupin výrobců a seznamu skupin výrobců, kterým uznání bylo zrušeno, v Úředním věstníku ES.

ZÁVĚR

Česká republika je připravena převzít právní předpisy ES týkající se bource morušového v době svého vstupu do ES bez požadavků na výjimky či přechodná období. Praktické využití právních předpisů ES pro tento sektor se však předpokládá teprve v případě většího rozšíření a komercializace chovu bource morušového u nás.

Tabulka 1. Přehled právních předpisů ES pro bource morušového

1.

Nařízení (EHS) č. 845/72 Rady ze dne 24. dubna 1972, které stanoví speciální opatření kpodpoře chovu bource morušového. OJ L 100, 27.4.72, s.1. Toto základní nařízení mění:

· 387R4005 (OJ L 377, 31.12.87, s.48),

· 392R2059 (OJ L 215, 30.7.92, s.19).

2. Nařízení (EHS) č. 922/72 Rady ze dne 2. května 1972, které stanoví obecná pravidla pro poskytování podpory pro bource morušového v chovatelském roce 1972/73. OJ L 106, 5.5.72, s.1. Toto základní nařízení mění :

· 374R0668 (OJ L 085, 29.3.74, s.61).

3. Nařízení (EHS) č. 1054/73 Komise ze dne 18. dubna 1973 o podrobných pravidlech pro podporu bource morušového. OJ L 105, 20.4.73, s.4. Toto základní nařízení mění :

· 374R0683 (OJ L 083, 28.3.74, s.13),

· 392R3565 (OJ L 362, 11.12.92, s.10).

3. Nařízení Rady (EHS) č. 707/76 ze dne 25. března 1976 o uznávání skupin výrobců - chovatelů bource morušového. OJ L 084, 31.3.76, s.1).

4. Nařízení Komise (EHS) č. 822/76 ze dne 7. dubna 1976 o podmínkách a postupech pro uznávání skupin výrobců - chovatelů bource morušového. OJ L 094, 9.4.76, s.19.

5. Nařízení Komise (EHS) č. 1496/77 ze dne 4. července 1977 o komunikaci mezi členskými státy a Komisí v sektoru bource morušového. OJ L 167, 5.7.77, s.8.

6. Nařízení Rady (ES) č. 1675/1999 ze dne 19. července 1999, které stanoví objem podpory pro hedvábnické podniky v chovném roce 1999/2000. OJ L 199, 30.7.99, s.6.

7. Nařízení (EHS) č. 1308/70 Rady ze dne 29. června 1970 o společné organizaci trhu lnu a konopí. OJ L 146, 4.7.1970, s.1. Článek 12 tohoto nařízení je dle článku 4 Nařízení (EHS) č. 845/72 užíván i pro sektor bource morušového. Toto základní nařízení mění :

· 172BN01/2/A/PT1A38 (OJ L 073, 27.3.72, s.59),

· 373D0101(01) (OJ L 002, 1.1.73, s.1),

· 376R0814 (OJ L 094, 9.4.76, s.4),

· 179HN01/02/A (OJ L 291, 19.11.79, s.64),

· 382R1430 (OJ L 162, 12.6.82, s.27),

· 385R3768 (OJ L 362, 31.12.85, s.8),

· 387R1963 (OJ L 184, 3.7.87, s.12),

· 387R3995 (OJ L 377, 31.12.87, s.34),

· 392R2057 (OJ L 215, 30.7.92, s.16),

· 393R1557 (OJ L 154,25.6.93, s.26),

· 194NN01/05/F1A (OJ C 241, 29.8.94, s.155),

· 394R3290 (OJ L 349, 31.12.94, s.105),

· 399R2702 (OJ L 327, 14.12.99, s.7).

___________________________________________________________________________

Evropská integrace - Ovocnářství, vinohradnictví, zelinářství, bramborářství, okrasné zahrad- nictví, včelařství, hedvábnictví, čerstvé a zpracované výrobky, vinařství. Odbytové organizace výrobců a jejich sdružení v zemědělství. - Informační oběžník

Vydává : Pracovní skupina pro ovoce, zeleninu, okrasné rostliny, brambory, včely a Pracovní skupina pro víno, Odbor evropské integrace, MZeČR, Těšnov 17, 117 05 Praha 1

Redakce : Ing. Jaroslav Zíka, tel. 02/21812933, fax 02/21812958, e-mail zika@mze.cz

Doc. Ing. Jiří Hodis, CSc., tel. 02/21812170, fax 02/21812958 (vinařství)

Pro vnitřní potřebu Pracovní skupiny pro ovoce, zeleninu, okrasné rostliny, brambory a včely Pracovní skupiny pro víno a další zájemce

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info