Epidemie koronaviru má i své světlé stránky

Zákazy kulturních, sportovních, společenských a shromažďovacích akcí nebo uzavření hranic jsou nepochybně výrazně negativními zásahy do podnikání tisíců podnikatelských subjektů, občanských svobod i každodenního života lidí. Důsledky regulací spojených s epidemií koronaviru ale nejsou jen negativní.

V prvé řadě se otevírá pro veřejnost časový prostor pro procházky a vůbec pobyt v přírodě, která se zrovna probouzí k životu. To v praxi znamená možnost poznat řadu atraktivních a běžně nijak nenavštěvovaných lokalit a možnost alespoň tímto způsobem se trochu opět sblížit s přírodou, od níž je většina veřejnosti svým životním stylem odtržena. Vzhledem k tomu, že brzký příchod jara již také vyhnal ze země některé jarní léčivé bylinky, je navíc možné spojit procházky s jejich sběrem a následnou konzumací skutečně přírodních produktů, zvyšujících imunitu člověka vůči různým nemocem, nejen vůči koronaviru. Výlety do přírody lze ale navíc také spojit s návštěvou farem prodávajících selské produkty - zemědělské suroviny a potraviny z nich vyrobené přímo na farmách, například na farmách členů Asociace soukromého zemědělství ČR. Zvláště, když do regulací spadají i trhy, na nichž měla veřejnost možnost produkty od našich sedláků kupovat.

Epidemie koronaviru, jak se alespoň v posledních dnech ukazuje, zvýšila také zájem tuzemských spotřebitelů o nákup ovoce a zeleniny, což je pozitivní z hlediska skladby jídelníčků a možným impulsem pro alespoň částečnou a žádoucí změnu stravovacích návyků. Epidemie by také mohla pomoci menším prodejnám maloobchodu, kde je riziko nákazy virem zejména proto, že v takových prodejnách nakupuje méně lidí, obecně nižší. A pomoci by mohla dokonce i našemu zemědělství jako celku, a to v tolik politicky proklamované zvýšení potravinové soběstačnosti. Omezení výroby v některých zahraničních destinacích postižených epidemií (dnes už pandemií) a s tím související i omezení transportů zboží, včetně potravinářského zboží, by mělo logicky vyústit v mírně zvýšenou poptávku po tuzemských produktech, když ty zahraniční v takovém objemu, jaký by byl možný bez regulací, k dispozici nebudou. Celkově přitom v některých aspektech situace nahrává spíše menším a domácím producentům, sedlákům, menším obchůdkům i většímu kontaktu lidí s přírodou a venkovem obecně. Nic není nikdy černobílé.

Petr Havel 

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info