Držte si komáry od těla bez chemie. Přírodní repelenty bodují

S létem se objevují mouchy, mušky, komáři – hmyz, který způsobuje určitý diskomfort a obtěžuje. Jestli patříte k těm, kteří neradi zabíjí cokoliv živého, potom by vás mohla zajímat příprava bylinných repelentů, tedy přípravků, které odpuzují hmyz bez použití chemie. Máme pár zaručených tipů.

Pro odhánění komárů může posloužit koření, které běžně používáte doma jako je hřebíček a rozmarýn (sušený i čerstvý). Deset natlučených hřebíčků a dvě rozdrcené snítky rozmarýnu dáte do čajového sáčku a zalijete šedesáti procentním alkoholem a necháte přibližně dva týdny louhovat.

Ani nemusíte bylinky odstraňovat a můžete používat. Vůně hřebíčku a rozmarýnu je pro člověka příjemná – přírodní, nedýcháte chemii, naopak provoníte místnost a hmyz odpudíte.

Obdobnou variantou je smíchání alkoholu s hřebíčkem a levandulí. Alkohol také můžete nahradit octovou vodou v poměru 1:1 – už to není taková vůně, ale zase směs navíc poslouží jako dobrý pohlcovač pachů. Rozmarýn se dá nahradit také tymiánem, mátou nebo eukalyptem.

Citrusy jako metla na klíšťata

Mouchy zase částečně odradíte, když na okenní parapet umístíte afrikány, dokonce našimi babičkami oblíbené muškáty odhání mouchy. Vyzkoušet může i kokosový olej společně s citronovou silicí, který můžete nalít do ozdobné nádoby a nechat místností linout vůni. Finančně nenáročnou variantou je odpuzovač z jablečného octa, stačí nalít do skleničky, přikrýt potravinovou folií, kterou propícháte a umístíte všude tam, kde chcete mouchám pobyt znepříjemnit. Účinek zesílíte, když do octové vody přidáte šalvěj, bazalku nebo levanduli.

Dokonce je i pár domácích přípravků proti klíšťatům. Úplně ten nejjednodušší je repelent z citrusů – pomerančů, citronů, limetek, grapů. Klidně můžete jednotlivé druhy promíchat. A jak na to? Vezměte stejný poměr citrusů a vody, vše na mírném ohni vařte asi hodinu. Potom necháte uležet do druhého dne a scedíte do lahvičky nebo rozprašovače. Přípravek se používá na postříkání těla i oblečení, když jdete do přírody, opakujte asi po dvou hodinách. Pro vyšší účinek můžete přidat k citrusové vodě líh ve stejném poměru.

Bylinný odpuzující olej - do zavařovačky dáte čerstvou citrusovou kůru a čerstvou šalvěj a vše zalijete horkým olivovým olejem, necháte přibližně týden macerovat, ale pro větší účinek i měsíc v uzavřené sklenici na tmavém místě. Oproti lihovému repelentu má tu výhodu, že ho pot tak lehce neodstraní.

Pomoc i pro psy

Připravit si můžete bylinné pleťové tonikum, které prospívá pleti a ještě odpuzuje bodavý hmyz. Znáte ten případ, že spíte ve stanu u otevřeného okna a někdo je plný štípanců a jiný ani pupínek. Závisí to mimo jiné na míře pocení i složení pižma. Louhujete v lihu - levanduli lékařskou, eukalyptus, citronovou trávu, mátu a mletá sušená jadérka grapruitu přibližně týden, ale klidně i déle. Potom naředíte převařenou vodou – jeden díl alkoholové esence a dva díly vody a máte hotovo.

Bylinný repelent pro psího miláčka – svaříte citrusovou kůru se šalvějí (poměr pevné a tekuté části 1:1) a směs vetřete psovi do kůže nejlépe po koupeli. Pejsek bude provoněný a zároveň je chráněný proti klíšťatům, blechám, komárům.

 

Autor: Zdena Nováčková

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info