Družstvo těží z poptávky po drůbežím

Drastický nárůst cen krmiv nutí jevišovickou firmu k soběstačnosti v jejich výrobě

Do šesti měsíců bude jasné, zda se evropští zákazníci začnou vracet k hovězímu masu nebo ne.

Patrick Diviš

Po roční investiční přestávce se v Agrodružstvu Jevišovice schyluje k rozhodnutí, zda podpořit expanzi a vylepšit tržní pozici dalším rozšířením farmářských kapacit. Největší tuzemský producent kuřat zatím vyčkává na stabilizaci trhu a preference spotřebitelů, které uvedla do varu hysterie kolem nemoci šílených krav (BSE).

»Do šesti měsíců bude jasné, zda se evropští zákazníci začnou vracet k hovězímu masu nebo ne,« vysvětlil předseda Agrodružstva Bohumír Rada. Spotřeba drůbežího a vepřového masa totiž vystřelila nad obvyklou úroveň právě kvůli obavám z BSE, a není jisté, zda se bude jednat o dlouhodobější trend nebo jen o výkyv. Naopak zájem o hovězí klesl podle českého statistického úřadu meziročně téměř o 10 %. »Ztráty chovatelů skotu odhaduje Agrární komora na 1,5 miliardy Kč, někteří hovoří i o dvou miliardách,« informovala mediální zástupkyně Masokombinátu Martinov Eva Kijonková.

Poptávka spotřebitelů po kuřecím mase však obecně roste již několik let. »Ve spotřebě drůbežího je stále prostor k růstu. Bílé maso vytlačuje hovězí i vepřové,« potvrdil HN Jan Boček, ekonomický ředitel největšího českého masokombinátu, akciové společnosti Kostelecké uzeniny.

Agrodružstvo Jevišovice vyšlo vstříc poptávce a v minulých letech investovalo přes 150 miliónů Kč do vybudování pěti kuřecích farem, v nichž může vyprodukovat téměř 7 miliónů kusů kuřat ročně. »Zvažujeme rozšíření o další farmu pro výkrm kuřat nebo o rozšíření chovu prasat o pět tisíc,« naznačil další plány Bohumír Rada.

První reakci na nemoc šílených krav však už má Agrodružstvo Jevišovice za sebou. Firma postupně utlumuje chov býků a ponechá si pouze přibližně šest stovek kusů krav. »Začíná být obrovská poptávka po mléku a mléčných výrobcích. Důvodem je likvidace skotu v západní Evropě,« upozornil Rada. Největší zájem o evropské mléčné produkty mají především blízkovýchodní arabské státy.

Agrodružstvo v loňském roce zvýšilo tržby u 65 % na 660 miliónů korun, přičemž letošní firemní plány jsou neméně ambiciózní. Zemědělský podnik počítá s navýšením obratu až na 900 miliónů Kč. »Roste cena kuřat a stabilizovala se výkupní cena prasat,« zdůvodnil vývoj tržeb Bohumír Rada.

I přesto, že loňský zisk překročí dvacet miliónů korun, zůstává hlavním úkolem jevišovické společnosti tvrdý boj s náklady. »Vývoj kolem nemoci šílených krav drasticky vyhnal nahoru ceny krmiv, především pak bílkovinných složek,« poznamenal Rada. Náklady na krmné směsi pro všechny farmy Agrodružstva tak v ročním vyjádření překračují půl miliardy korun. »Pronajali jsme si více než pět tisíc hektarů zemědělské půdy na Slovensku, kde budeme pěstovat sóju, kukuřici a obiloviny. Chceme být ve výrobě krmiv soběstační,« dodal předseda.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info