Dovozci nahlásí původ masa, nařízení bude do měsíce
07.02.2011 | Denik.cz
Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) chce docílit toho, aby vláda do měsíce schválila pro dovozce masa povinnost informovat dozorové orgány o původu potravin. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl Fuksa s tím, že tato povinnost bude na základě vládního nařízení.
Prezident Agrární komory Jan Veleba toto opatření vítá, poté prý bude na spotřebiteli, aby si vybral, zda dá přednost dovezeným potravinám, nebo českým.
Fuksa v neděli zároveň uvedl, že chce více podpořit tuzemské chovatele prasat z celkové částky 800 milionů korun, kterou má ministerstvo pro příští rok na podporu citlivých komodit. Konkrétní rozdělení peněz se podle něj teprve analyzuje, ale tendence bude více podpořit živočišnou výrobu na úkor výroby rostlinné.
Zvýšení podpory chovatelů vepřového bude v řádu stovek milionů korun. "Vnímám velmi vážně kritickou situaci v živočišné výrobě. Očekávám, že dobrou zprávu pro produkci prasat a živočišnou výrobu vůbec oznámím v dubnu, v květnu," podotkl.
"Volné" peníze jsou prý v Pozemkovém fondu ČR
Stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD) Fuksu vyzval, aby našel v průběhu roku další peníze na podporu zemědělců. Peníze jsou podle něj v Pozemkovém fondu ČR, více než miliarda Kč z loňského roku je zmrazena ministrem financí. "Tyto finanční zdroje je možné využít," dodal.
Fuksa jeho návrhy odmítl. Veleba míní, že k zastavení pádu chovatelů prasat je potřeba podpora půl miliardy korun. Existuje i možnost národních dotací, připomněl.
Fuksa v Evropské unii prosazuje, aby vejce, vepřové a drůbeží maso měly vlastní "rodné listy". Ty by úřady, prodejce i spotřebitele jasně informovaly o tom, odkud výrobek pochází, což nyní není v řadě případů ze značení zřejmé. Diskuze o značení dovážených potravin přiživila aféra z počátku roku, kdy u vepřového masa z německého chovu prokázaly testy přítomnost rakovinotvorného dioxinu.
Další články v kategorii Venkov
- Rybáři se potýkají se suchem, ryby méně krmí, několik rybníků už museli vylovit (28.07.2026)
- Středočeské Dny lidové architektury představí viniční památky Mělnicka (28.07.2026)
- Obnova Sedmihorských mokřadů zvýšila schopnost krajiny Českého ráje zadržet vodu (27.07.2026)
- Škod způsobených vlky v Libereckém kraji ubylo, chovatelé stáda lépe chrání (27.07.2026)
- Galerie: Mladá zahradnice pěstuje květiny našich babiček, hitem je fiala (25.07.2026)
- Vyšší tráva může snížit teplotu povrchu až o 12 stupňů (23.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Úhyn ryb v Dyji: Vypuštění Nových Mlýnů by nepomohlo, tvrdí vodohospodáři (23.07.2026)
- Blatenské rybě loni klesl zisk o čtvrtinu na 6,36 milionu korun (23.07.2026)

Tweet



