Domy přírody přivítaly na půl milionu návštěvníků
26.11.2025 | AOPK ČR
Program Dům přírody, který zahájila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v roce 2009, se rozvinul do rozsáhlého systému návštěvnických středisek a pokrývá již 18 chráněných krajinných oblastí a jednu národní přírodní památku a národní přírodní rezervaci. Vloni je navštívilo kolem půl milionu lidí. Nejnavštěvovanějším je Dům přírody Moravského krasu a Dům přírody Litovelského Pomoraví.
„Program Dům přírody jsme koncipovali podle modelu, který funguje i jinde ve světě. Představuje území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je příroda a krajina rozmanitá. Rádi bychom, aby si lidé odnášeli, co dělat proto, aby taková zůstala i v budoucnu. Klíčová je pro nás spolupráce s místními partnery. Domy přírody poskytují výukové a zážitkové programy především pro rodiny s dětmi, ale i ostatní skupiny. Často jsou zázemím pro akce místních spolků i institucí,“ vysvětluje Lenka Šoltysová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Program Dům přírody byl proto od počátku nastaven jako partnerský se zapojením místních (obcí, neziskových organizací, podnikatelů), kteří jsou investory nebo provozovateli návštěvnických středisek. AOPK ČR přispívá na provoz všech Domů přírody a informačních středisek ročně částkou kolem 11 mil. Kč, která tvoří asi 20 % veškerých provozních nákladů. Zbylé prostředky zajišťují provozovatelé s podporou místních subjektů, ze vstupného a z prodeje regionálních produktů či nabízených osvětových a vzdělávacích programů.
Do Programu Dům přírody je zapojeno 23 partnerů jako investorů nebo provozovatelů návštěvnických středisek. Domy přírody poskytují 50 celoročních pracovních míst a dalších 115 sezónních brigádnických pozic. Hojně se do jejich práce zapojují i dobrovolníci.
Nejnavštěvovanějším je Dům přírody Moravského krasu. Ročně si jej prohlédne na 30 000 návštěvníků a též zde organizují kolem 300 výukových a vzdělávacích programů. Na financování provozu se kromě AOPK ČR významně podílejí zdejší obce a podnikatelé. V současné době se dokončuje část nové expozice věnované životu v devonském moři, které se na území Moravského krasu rozprostíralo v prvohorách. Její otevření se plánuje v roce 2026. V Jihomoravském kraji jsou nyní v provozu 4 domy přírody - Dům přírody Bílých Karpat, Hodonínské Dúbravy, Moravského krasu a Pálavy.
Nyní se připravují domy přírody pro interpretaci přírodních hodnot CHKO Jeseníky, CHKO Soutok, národní přírodní památky Lom ČSA a národní přírodní rezervace Jezerka. Na jaře se otevře nové informační středisko CHKO Jizerské hory na Mariánskohorských Boudách. Dlouhodobým cílem je spolu s místními partnery vybudovat návštěvnická střediska i ve zbývajících CHKO a vybraných národních přírodních rezervacích a památkách s vysokou návštěvností.
Domy přírody jsou moderní návštěvnická a informační střediska ve zvláště chráněných územích. Nabízí interaktivní expozice, exkurze, přednášky a semináře nebo programy pro zájmové skupiny. Více na www.dumprirody.cz
Kontakt:
Karolína Šůlová,
mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR,
tel.: 724 102 406,
e-mail karolina.sulova@aopk.gov.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – aopk.gov.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na aopk.gov.c
Další články v kategorii Venkov
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)
- Na jižní Moravě se objevila ptačí chřipka (24.01.2026)
- Ochránci poprvé zaznamenali vlka v Moravském krasu (23.01.2026)
- Česká republika je po třech letech opět oficiálně bez afrického moru prasat (23.01.2026)
- Za škody způsobené chráněnými druhy vyplatil stát v Libereckém kraji 3,6 mil.Kč (22.01.2026)
- Z města utekla na farmu. I přes alergii na bodnutí našla domov mezi včelami (22.01.2026)
- Kráva používá nástroje. Vědci se diví, že si toho dosud nevšimli (22.01.2026)
- Upozornění chovatelům: Od ledna platí zákaz dlouhodobého uvazování psů, za porušení hrozí vysoké pokuty (21.01.2026)
- Ptačí chřipka z roku 2021 měla na svědomí druhý nejvyšší počet vybitých zvířat (21.01.2026)

Tweet



