Domácí producenti vepřového jsou vůči EU více než konkurencescho

Agrární noviny (Agroweb) 7.7.1999

Domácí producenti vepřového jsou vůči EU více než konkurenceschopní

V porovnání s Evropskou unií (EU) činí výrobní náklady tuzemských producentů vepřového masa zhruba 80 procent - to je jeden ze zásadních závěrů poslední komoditní rady pro vepřové maso, která se konala v pátek 2. července v Písku.

"Evropská komise si od ČR vyžádala důkladné rozbory situace produkci vepřového masa. Když vyžádané podklady dostala, byla nesmírně překvapena, že jsme s náklady níže než oni. Jsme tedy více než konkurenceschopní," uvedl dnes v rozhovoru pro Agrární noviny předseda Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jiří Goby.

Podle jeho slov byla předmětem jednání komoditní rady aktuální situace na českém trhu zejména s ohledem na roli odbytových družstev. Účastníci jednání se také shodli na potřebě zpeněžování masa podle systému SEUROP, který dosud v ČR neexistuje. Významnou investicí do budoucnosti by mělo být podle Gobyho také zřízení testační odchovny kanců čistých plemen - projekt by podle jeho slov měli financovat plemenáři společně s potravináři. Tím by se v ČR konečně vyplatilo šlechtit prasata na kvalitní maso, což je v zájmu obou uvedených skupin včetně zájmu spotřebitele.

Komoditní rada také konstatovala, že v nejbližší době by bylo vhodné z ČR vyvézt část selat s dotační podporou státu.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info