Doloplazy obnovují zámecký park z peněz EU
22.07.2003 | Mladá fronta Dnes
Posledními úpravami před slavnostním otevřením prochází zámecký areál s parkem v Doloplazích na Prostějovsku. Obnovenou dvouhektarovou zahradu spolu se zámkem a rekonstruovanými přilehlými budovami si veřejnost bude moci prohlédnout už na konci září.Obec, která areál vlastní, už do oprav investovala přes deset milionů korun. Převážnou většinu nákladů však hradí Evropská unie z fondu Sapard.Víc jak milion korun zaplatila obec za výsadbu nových dřevin v parku z 19. století, který je od roku 1999 chráněnou kulturní památkou. V zanedbaném a kopřivami zarostlém parku zahradníci vysadili téměř sto dvacet nových stromů a půldruhého tisíce keřů."Ještě dnes vysazujeme v parku poslední dřeviny. Zbývá nám vybudovat pěšinky a instalovat zahradní altány. V příštích letech dojde také na úpravy kamenné zdi," řekl starosta Doloplaz Miloslav Lužný.Anglický park v dobovém romantickém stylu založil roku 1823 tehdejší vlastník doloplazského panství Jan Karel Stomm. Původní projekty se však nedochovaly a architekti neměli při obnově z čeho vycházet. Museli proto použít podklady jiných, stejně starých parků.Kromě zahrady však dostanou kabát i zchátralé budovy na nádvoří zámku, které donedávna sloužily jako sklady. Obec na ně dostala ze Sapardu dotaci 6,7 milionu korun. Zbytek do celkových nákladů 8,4 milionu korun doplatí z vlastních zdrojů.V budovách vznikne knihovna s internetem, společenský sál pro kulturní akce a také byt pro správce areálu. "Abychom dotaci opravdu dostali, musíme park i budovy uvést do provozu do konce září. Věřím, že se nám to podaří. Chceme, aby areál sloužil občanům Doloplaz, ale i celého mikroregionu Němčicko," uvedl starosta Lužný.Již v roce 2000 obec zrekonstruovala také budovu zámku, v níž nyní sídlí obecní úřad, ordinace lékaře, lékárna a poradna pro matky s dětmi.Zámek byl v obci postaven v renesančním slohu v 16. století a roku 1729 byl barokně přestavěn. V roce 1778 patřily k panství Doloplazy kromě zámku ozdobná a zeleninová zahrada, dvůr, starý ovčín, sýpka, pivovar, panský hostinec a osmnáct panských obytných domů. Původní zámek roku 1904 vyhořel a byl nahrazen novým v historizujících formách vily. Majetkem obce Doloplazy je od roku 1992.Foto: PRÁCE NA OBNOVĚ. Zedníci pracují na rekonstrukci budov u zámku v Doloplazech na Prostějovsku. Obec chce za pomoci peněz z EU opravit také areál parku.
Další články v kategorii Venkov
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Novým předsedou Českého svazu včelařů se stal bývalý ministr zemědělství Nekula (16.12.2025)
- Fotosoutěž pro Juniory ČSCHMS (11.12.2025)
- Most získá vytoužené jezero. Postup pro bezúplatný převod schválila vláda (10.12.2025)
- Blíží se sezona kaprů (09.12.2025)
- Operační program Životní prostředí 2014–2020 završil úspěšné období: tisíce projektů, miliardové investice, lepší ovzduší i voda (09.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)

Tweet



