Do zemědělství má jít více peněz

HN 16.2.2000

Do zemedelství má jít více penez

Stát hodlá ve vetší míre podporit pestování sladovnického jecmene a repky

Podpurné programy do zemedelství (v miliónech Kc)

rok 1999 2000

obnova vinic, chmelnic, ovocných sadu 100 150

podpora vcelarství 80 80

podpora nepotravinárského využití pudního fondu 40 30

chov dojných krav 784 200

závlahy 30 zrušeno

podpora využívání ekologických paliv 100 1900

podpora výroby bramborového škrobu 30 30

chov skotu, ovcí, koz a koní nebylo 590

kompenzacní platba nebylo 360

podpora spotreby mléka nebylo 50

zlepšení genetického potenciálu hosp. zvírat 250 260

udržování genetického potenciálu osiv a sadby 180 180

podpora pestování sladovnického jecmene

prostrednictvím vývozu sladu nebylo 120

podpora ozdravování polních a speciálních plodin 15 60

podpora chovu starokladrubského kone 35 35

genetické zdroje 55 55

nákazový fond 70 70

poradenství a informatika 50 55

podpora zavádení evropské legislativy 30 30

celkem 1849 4255

Zdroj: usnesení zemedelského výboru PSP CR

Poslanci zmocnili ministra zemedelství, aby s cástkami rozpoctové kapitoly mohl manipulovat až do deseti procent jejího celkového objemu. Ostatní ministri pritom mají pouze šestiprocentní hranici.

Pokud Poslanecká snemovna schválí vládní návrh zákona o státním rozpoctu na letošní rok, dostanou zemedelci oproti lonsku výrazne pridáno na podpurných programech. Poslanci zemedelského snemovního výboru rozhodli, že namísto lonských 1,849 miliardy korun pujde letos prostrednictvím podpurných programu do zemedelství 4,255 miliardy korun, což je nárust asi o 120 procent. Nejvíc prostredku - 1,9 miliardy korun - má jít na podporu nepotravinárského využití zemedelské produkce, která doposud soucástí programu nebyla. Má nahradit danové zvýhodnení bionafty a udržet její cenu pod úrovní ceny bežné nafty. O zpusobu rozdelení bezmála dvou miliard korun na toto zvýhodnení ale zatím Ministerstvo zemedelství nemá predstavu.

Zemedelští prvovýrobci mají získat více i na ostatních programech. V rámci prímých programu totiž Ministerstvo zemedelství navrhlo nové dotace, které mají stabilizovat presycený trh s mlékem. Ackoli nejvyšší cástkou dosud stát dotoval chov dojných krav (784 miliónu korun), na letošní rok se naopak nejvetší podpora presune na chov ovcí, koz a koní (590 miliónu korun), tedy na chovy neprodukující mléko. Dále má jít 360 miliónu korun na tzv. kompenzacní platbu, kterou chce ministerstvo rozdelit tem zemedelcum, kterí dobrovolne omezí výrobu mléka a o jeho výrobe a prodeji budou ministerstvo informovat. Úcelem získávání techto informací má být príprava systému výrobních kvót, které chce stát zavést po vzoru EU. Zákonodárci ale tuto cástku nakonec snížili z ministerstvem navrhovaných 700 miliónu korun. "Snížilo se to kvuli nebezpecí zneužití techto penez, protože neexistuje sankce za poskytnutí zámerne nepresných informací," rekl HN místopredseda výboru Miloslav Kucera (ODS). Dalších 50 miliónu korun má stát vydat na podporu spotreby mléka.

Oproti ministerskému návrhu zavedli clenové výboru také podporu pestování sladovnického jecmene prostrednictvím vývozu sladu. Na dotaci exportu 200 tisíc tun by mel stát vydat 120 miliónu korun. Podmínkou poskytnutí dotace je minimální nákupní cena jecmene od pestitelu ve výši 3500 korun za tunu a poskytnutí zálohy v celkové výši 1000 korun za každou exportovanou tunu sladu. Nabídku na vyplácení záloh již predložila skupina potravinárských firem Tchecomalt Group.

Zemedelský výbor také odhlasoval, že ministr zemedelství bude mít vetší pravomoc pro presuny penez ve schválených programech, a to do deseti procent celkového objemu kapitoly. Ackoli rozpoctová pravidla stanoví tuto hranici na šesti procentech, v záveru lonského roku poslanci odhlasovali ministru zemedelství její zvýšení dokonce na 12 procent.

Praha (fen)

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info