Chovatelé si musejí hlídat veterinární osvědčení

Agrární noviny (Agroweb) 1.12.1999

Chovatelé si musejí hlídat veterinární osvědčení

Již od počátku roku platí nový formulář "Veterinárního osvědčení k přemístění zvířete". Od chvíle, kdy nabude platnosti vyhláška Ministerstva zemědělství o veterinárních podmínkách dovozu, vývozu a tranzitu veterinárního zboží, kterou se provádějí ustanovení veterinárního zákona tento nový formulář, který je přílohou zmíněné vyhlášky, nabývá několika, v podstatě formálních, změn. AN o tom informoval tikový mluvčí SVS Josef Duben.

Formulář má formát A 4, je tedy dvakrát větší než i dnes už neplatný, který praktičtí veterináři mnohdy stále ještě používají, jak to potvrzují pracovníci veterinární správy na jatkách stále ještě. Použití neodpovídajícího formuláře i nedostatečné vyplnění formuláře platného je důvodem k pozastavení veterinární kontroly zvířat na jatkách. Tím mohou vzniknout zbytečné náklady jak chovatelům, kteří zvířata na jatka dodávají, tak i jatkám.

Na základě vlastních zkušeností například ředitel Okresní veterinární správy Jihlava, Vladislav Kopečný, říká, že úroveň vyplňování předepsaných formulářů je nízká. V žádném případě nejde o formalitu. Státní veterinář je pak v nejistotě, jak má jatečná zvířata posuzovat. Údaje o léční zvířete bývají neúplné, nebo chybějí vůbec. Do potravního řetězce se tak mohou dostat nežádoucí rezidua. Zjistí-li státní veterinární dozor na jatkách takovéto nedostatky, je povinen podniknout odpovídající kroky, tj. pozastavit prohlídku a zavést správní řízení s partnerem, tj. majitelem zvířete, kterým je buď chovatel nebo jatka, která zvíře od něj převzala. Není jím praktický veterinární lékař. Potom vznikají zbytečné náklady na ustájení a jsou možné i srážky ceny za maso apod.

Z toho vyplývá, že správnost vyplnění všech předepsaných rubrik na veterinárním osvědčení si musí ohlídat chovatel nebo ten, kdo od něj zvíře nebo zvířata převzal, a to jsou jatka. Vedoucí veterinárního dozoru v masokombinátě v Kostelci u Jihlavy, Anna Procházková řekla, že hodlá v nejbližších dnech důrazně a systematicky o těchto skutečnostech uvědomit všechny pravidelné dodavatele jatečných zvířat, kteří do jejich jatek dodávají. Státní veterinární dozor garantuje, že všechna jatečná zvířata splňují veškerá veterinární a hygienická kritéria stanovená zákonem. To znamená, že státní veterináři uskutečňují kontrolu fyzickou i administrativní se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Případné komplikace se podle ústředního ředitele SVS, Josefa Holejšovského, bohužel nakonec vždy obrátí proti chovatelům.

Je třeba si uvědomit, že privátní veterinární lékaři mají velkou odpovědnost a z jejich práce mají prospěch chovatelé, mohou však na jejich nedokonalou administrativu i doplatit. Je třeba upozornit na to, že formulář má tři části, z nichž první dvě vyplňuje soukromý veterinář, zatímco část třetí o nákazové situaci v okrese pak vyplňuje "státní" veterinář. Nutné je si také uvědomit, že ten, kdo vydá veterinární osvědčení, je povinen uchovávat jeho opis nebo kopii po dobu tří let. Kdo se zabývá chovem zvířat nejen pro jatečné účely, by měl znát svá práva a povinnosti a s tím i spojená možná rizika, proto Státní veterinární správa upozorňuje chovatele na nutnost věnovat náležitou pozornost i veterinárním osvědčením k přemístění zvířete.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info