Chovatelé odmítají "kolektivní vinu" psů

Kynologové tvrdí, že není možné prokazatelně zjistit a hlídat, která plemena se zkřížila

Ostrý nesouhlas kynologů vyvolal poslanecký návrh zákona o chovu psů, který dnes posoudí vláda. Hlavním cílem zákona je zpřísnění chovu některých plemen, která mohou být podle předkladatelů normy pro lidi nebezpečná. K vypracování návrhu přispěly zejména množící se zprávy z různých evropských zemí o útocích pitbulteriérů, které nedokázali jejich majitelé uhlídat.

"Návrh zákona, který předložil poslanec Zdeněk Kořistka z Unie svobody, je v praxi nepoužitelný," řekl předseda Českomoravské kynologické unie Josef Němec. Zákon totiž za nebezpečné označuje i křížence vybraných plemen (např. bulteriéři, dobrmani, rotvajleři). "Příslušnost k plemenu lze prokázat jen u psů s průkazem původu, tedy asi jen u pětiny českých psů," uvedla mluvčí unie kynologů Vladimíra Tichá. Posouzení podle vzhledu nepovažují chovatelé psů za průkazné. Majiteli tak nikdo nedokáže, že má křížence nebezpečného plemene a že musí požádat o speciální povolení, které se má podle návrhu zákona vydávat vždy na rok.

Poslanci za Unii svobody a KDU-ČSL předpokládají, že vznikne centrální evidence všech psů, kterou bude spravovat Ministerstvo vnitra. Chovatelé psů považují za nemožné zajistit, aby v evidenci bylo u každé feny (především u kříženců) uvedeno, kdy byla jakým psem kryta a zda tak otcem štěněte není jedinec patřící k některému z plemen, jež hodlají poslanci dát na "černou listinu". Dali by přednost povinnému označení všech psů čipem. "Když pes něco provede, zjistí se, kdo je majitel, a ten bude odpovědný za způsobenou újmu. Kolektivní vinu některých plemen psů odmítáme," uvedla Tichá. Kynologové tvrdí, že by stačilo, kdyby byli policisté důslední při postizích majitelů, jejichž pes napadl jiného člověka.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info