Chovatelé chtějí větší náhrady

Zkouškou ohněm bylo pro nový zákon o náhradách škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy nedávné dvou apůlměsíční řádění medvěda v Beskydech. Chovatelé už sice peníze za zabitá zvířata dostali, všechny škody jim však stát nezaplatí. Na Vsetínsku už proto vznikl návrh novely zákona, v němž praxe odhalila mezery. Novela reaguje právě na případ medvěda a obsahuje dvě zásadní změny. Podle ní by měl stát hradit i materiální škody, které chráněné zvíře způsobí. Zrušit by se naopak mělo povinné hodnocení případů veterinářem. Mimo to se ale zřejmě bude opět diskutovat o zařazení některých chráněných živočichů do seznamu těch, za něž stát vyplácí náhrady. "Zákon jako takový není špatný, jen nezohledňuje všechny škody. Medvěd lidem způsobil mnohem větší ztráty, než jsme jim mohli vyplatit. Mimo zabitá zvířata totiž poničil ochranářská hrazení, chlévy nebo kůlny, zdemoloval králíkárny, rozbil okna," uvedl vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu ve Vsetíně Jiří Trezner.

Úřad vyplatil chovatelům celkem asi dvě stě dvacet tisíc korun, materiální škody se pohybují podle Treznera okolo čtyřiceti až padesáti tisíc. "Za zničenou kůlnu nebo chlév chovatelům náhradu vyplatit nemůžeme. Ta kompenzuje jen škody na domácích chovných zvířatech. Právě proto jsme začali o novele vážně uvažovat," poznamenal. Vsetínský senátor Vladimír Oplt, který se podílel na vypracování návrhu novely, si myslí, že bude úspěšná. "Když se zákon připravoval, zapomnělo se na skutečnosti, které mohou nastat. Tedy i to, že některé zvíře může zničit plot a podobně. Stává se ale, že neduhy ukáže až praxe. Návrh se bude standardní cestou projednávat v Senátu, pokud by to šlo hladce a Senát jej přijal, do konce roku by jej mohla mít Poslanecká sněmovna," uvedl Oplt.

To, že lidé nedostanou peníze za rozbité králíkárny či stodoly, není však jediným nedostatkem zákona. Pochybná je podle odborníků i povinná přítomnost veterináře, který má ověřit, že zvíře opravdu napadla a zadávila chráněná šelma. "Po útocích medvěda zbyl mnohdy opravdu jen králičí ocásek nebo peří ze slepice. Co má potom veterinář posuzovat? Jeho návštěva taky někdy lidi stojí víc, než dostanou za zabité zvíře," řekl Jiří Trezner. Podle něj by mohl veterinář ověřovat jen sporné případy. S novelizací souhlasí i ochránci přírody. "Už když jsme připomínkovali návrh zákona, poukazovali jsme na některé nedostatky i nesmysly. Výskyt medvěda je pak taky ukázal. Zrušit by se měla hlavně povinnost návštěvy veterinářem, ten mnohdy nemá co ověřovat," uvedl valašskomeziříčský ochránce přírody Milan Orálek. Ekologové se však už tak jednoznačně nepostaví na další návrhy, které budou v novele navrženy. Dlouhé diskuse se pak zřejmě opět povedou o vyplácení náhrad za nehnízdící kormorány a také za nově navrženého ledňáčka. Právě ledňáček letos podle rybářů vyplenil téměř tisícovku duhových pstruhů v odchovném kanále vsetínské organizace Českého rybářského svazu v Hovězí. "V době, kdy neměli možnost lovit na řece při velké vodě, nalétlo šest ledňáčků na náš kanál. Během dne a půl vylovili všechny naše vysazené pstruhy, zbylo nám jich sedmapadesát. Ať ledňáček v přírodě je, ale jeho škody by se taky měly kompenzovat," uvedl hospodář místní organizace rybářského svazu Klement Navrátil.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info