Česko brzy zavede kvóty na mléko

Stát bude chovatelům krav určovat, kolik mléka mají dodat na trh. Systém výrobních kvót, převzatý z Evropské unie, se však některým zemědělcům nelíbí.

Česká republika zavede po vzoru Evropské unie regulaci trhu s mlékem. Systém výrobních kvót by měl vstoupit v platnost od 1. 4. 2001. Stát dovolí zemědělcům prodat za předem určenou cenu o pět procent mléka víc než letos. Národní kvóta bude 2,6 miliardy litrů. Cílem je postupně dosáhnout produkce o půl miliardy litrů vyšší a s touto produkcí vstoupit do Evropské unie. Jednotlivým chovatelům se kvóta vyměří podle jejich skutečné dodávky mléka v letošním roce. Nepočítá se ale s tím, že by v některých stájích mohla vzrůst produkce. To popudilo členy Asociace soukromého zemědělství. "Systém kvót neumožňuje rozvoj konkurenceschopných podniků. Brání novým subjektům začít v tomto oboru podnikat bez souhlasu státu a vytváří možnost korupce a zavedení černého obchodu s kvótami," řekl soukromý zemědělec z asociace Josef Stehlík. Zdůvodnil tak manifestaci, již chystá asociace na úterý 12. prosince na pražskou Letenskou pláň. Soukromí zemědělci chtějí podat proti vládnímu nařízení o kvótách také stížnost k Ústavnímu soudu. Jiný názor na mléčné kvóty mají zemědělci z družstev a agrární komory. "Kdo mluví proti kvótám, neprostudoval si pečlivě jejich zásady. Systém kvót patří k základním principům tržní regulace v Evropské unii. Vytváří předpoklady spolehlivosti plateb. Měly by i srovnat poptávku s nabídkou," řekl předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirovský. "Je věcí zemědělců, aby sdružováním do odbytových družstev, která od nich mléko nakoupí a prodají mlékárnám, řešili nekalé praktiky na trhu. Je to nejen dlouhá lhůta plateb za mléko, ale i cenové podhodnocení. Navíc v poslední době se do cen nepromítá kvalita. Neplatí se za tuk nad 3,6 procenta a některé mlékárny neberou v úvahu ani podíl mléčné bílkoviny," řekl Jirovský. Vyvrátil také úvahy o výrazném vzrůstu cen mléčných výrobků ve spojitosti s kvótami. Vládním nařízením je nastavená cena za litr mléka 7,60 koruny. Tolik nejméně musí při minimální kvalitě zaplatit mlékárna zemědělci. "Kdo bude v systému kvót, má garanci prodeje přiděleného množství kvóty mléka. Členové agrární komory včetně svazu v České republice produkují zhruba 45 procent mléka z jeho roční produkce,zatímco zástupci asociace 2,5 procenta," konstatoval Jirovský. Proti kvótám je menšina. Zástupce Evropské unie, který působí v Praze jako poradce na Ministerstvu zemědělství, Deterd Goeman, bere kvóty jako nutnost. "Vítáme uplatnění kvót od 1. dubna. Česko bude včas připraveno na vstup do unie, která nepočítá se zrušením kvót až od roku 2008," řekl Goeman.

O zvýšení kvóty na mléko může zemědělec požádat až po roce její působnosti. Navýšení v jednom roce nepřekročí 15 procent původního množství.

Podmínkou přednostního zvýšení kvóty je požadavek na welfare zvířat, volné ustájení.

Zemědělec bude sankcionován při překročení kvóty. Pokutu ve výši 115 procent minimální ceny mléka zaplatí sice mlékárna, ale tuto částku strhne zemědělci při prodeji mléka. Navíc při nedodržení kvóty pod 90 procent dojde k jejímu krácení.

Zákon zatím neumožňuje převod kvót, saldování. Zásadní řešení by se mělo objevit v novele zákona do konce roku 2001.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info