Ceny ropy šplhají do závratných výšek

Již dvakrát zvýšil letos OPEC svou produkci, ceny ropy se ale vždy vrátily ke triceti dolarum. Ceká se, že nejvetší svetoví producenti dodají na trh další ropu. Ani tentokrát to ale podle odborníku nebude ke stlacení ceny této suroviny stacit.

Ceny ropy na zacátku tohoto týdne doslova vylétly vzhuru. Vcera se dokonce severomorská ropa typu Brent dostala na své nové maximum za posledních deset let. S termínem dodáni v ríjnu se v Londýne barel ropy Brent prodával za 32.88 dolaru. Podobne zdražuje i lehká americká ropa. Její cena za barel se vcera (poprvé od brezna letošního roku) dostala opet pres 34 dolaru. V první ctvrtine letošního roku byly pritom ceny této suroviny nejvýše od války v Perském zálivu. K temto maximum z roku 1991 chybí soucasným cenám necelý dolar za barel.

Nejvetší problémy mají Americané

Duvod, proc se ceny ropy opet po nekolika mesících znovu šplhají k hranici petatriceti dolaru, je jednoduchý. Ve svete je této strategické suroviny stále vetší nedostatek - nejvetší producenti jí nedodávají na svetové trhy dost. Nedostatek ropy panuje zejména ve Spojených státech, které jsou jejím nejvetším spotrebitelem na svete. Zásoby ropy se v USA ocitly na historicky nejnižší úrovni. Práve Spojené státy proto na nejvetší svetové producenty hlavne z rad clenských státu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) tlací. aby produkci zvýšili. Ideální cena ropy, která vyhovuje jak spotrebitelum, tak producentum. se podle Americanu pohybuje okolo 25 dolaru za barel. OPEC se ale podobnému kroku bráni, i když i uvnitr této organizace není na celou vec jednotný názor. OPEC zpusobil nárust cen ropy již vloni. Na zacátku roku 1999 stál barel "cerného zlata" neco málo. pres deset dolaru. OPEC pak ale priškrtil kohoutky a zacal svetu dodávat denne o 4,5 milionu barelu méne než predtím. Letos v breznu pak stál barel ropy již pres tricet dolaru. Svetu (a zejména Spojeným státum) se to ale prestalo líbit). Hrozilo totiž, že by mohla podobne jako v sedmdesátých letech vypuknout ropná krize, která by mela velmi vážné ekonomické dopady na celý svet. Tlak Americané nakonec pomohl a OPEC pristoupil k mírnému zvýšení produkce. Ceny ropy pak následne klesly nekam ke ctyriadvaceti dolarum za barel. Zdálo se, že vše se dostává do normálu. Jenže opak byl pravdou. Poptávka stále prekracovala nabídku, a ropa se znovu vyšplhala nekam k 28 dolarum. Koncem cervna proto prišlo další zvýšení produkce o více než sedm set tisíc barelu denne. Ani to však nestacilo, prišla letní turistická sezóna a ropy byl stále nedostatek. Dusledkem tohoto stavu jsou soucasné rekordní ceny. O tom, co bude dál, by se melo rozhodnout koncem tohoto týdne, kdy se ve Vídni koná zasedání clenských zemí OPEC. Odborníci pritom ocekávají, že OPEC opet ustoupí a pristoupí ke zvýšení své produkce o dalších 500 tisíc barelu denne. Vyplývá to mimochodem z dohody o cenovém pásmu, podle které by melo dojit ke zvýšení produkce zemí OPEC v prípade, že cena ropy se udrží déle než dvacet pracovních dní nad úrovní osmadvaceti dolaru. Jenže i ted se zdá, že takovéto zvýšení trh k optimismu neprivede. OPEC nakonec asi cástecne produkci zvedne, podle odborníku to ale nebude stacit. Spojené státy si tak možná nebudou moci pripravit dostatecné zásoby na zimu. Ceny ropy (a následne i benzinu. nafty a topných oleju) ve svete v nejbližších týdnech zrejme neklesnou.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info