Ceny masa v obchodech plíživě rostou

Zatímco ceny základních potravin na bázi rostlinných produktů, jako jsou mouka, chléb, pečivo, olej či cukr, zůstávají poměrně stabilní, ceny potravin živočišného původu, zvláště masa, už řadu týdnů pozvolna rostou.

Výjimkou je pouze hovězí, kde mírný cenový pokles jde na vrub obav lidí z nemoci šílených krav. Ještě loni na podzim bylo možné třeba kilogram vepřové kýty pořídit za 90 korun, kuřecí řízky stály kolem 120 korun. Dnes jsou tyto ceny o 20 až 30 procent vyšší. Spotřebitelské ceny většiny druhů mas se příliš neohlížejí na vývoj cen placených zemědělcům. Letos na jaře prudce vzrostly farmářské ceny jatečných prasat. Kvůli nedostatku selat i vykrmených prasat vyletěly za pár týdnů ze 33 k 50 korunám za kilogram živé váhy, tedy o více než třetinu. Odborníci očekávali stejný vzestup cen vepřového v obchodech. To se ale nevyplnilo, když ceny rostly mírněji. Například cena vepřové pečeně s kostí se podle údajů Českého statistického úřadu zvýšila ze 125,56 Kč/ kg loni v prosinci na nynějších 134,25 Kč/kg, tedy o sedm procent. U hovězího byl vývoj opačný. Kvůli strachu lidí z BSE v Evropě i u nás došlo ve dvou vlnách, v dubnu a v červnu, k dalšímu snížení odbytu a k propadu farmářských cen. "Zatímco loni řezníci za vykrmené býky platili zemědělcům 45 korun za 1 kg živé hmotnosti, teď se tyto ceny pohybují kolem 32 korun," řekl Právu tajemník Agrární komory Jan Záhorka. Za krávu vyřazenou z chovu trží podle něj zemědělci místo 30 jen 20 korun za kilogram. Předpokládaný pokles cen na pultech se ale opět nekonal. Obchodníci s využitím umně vedených kampaní, spojených is označováním "vyšetřeno na BSE" či "hovězí extra kvality", udrželi ceny na obvyklé výši. Hovězí zadní bez kosti stálo loni před koncem roku podle ČSÚ 153,21 Kč/kg. Nyní se prodává za 140,45 Kč/kg, což je zlevnění ani ne o deset procent.

Prodej drůbežího roste

Ceny kuřecího i krůtího masa se zvyšují pomalu, zato vytrvale. Zatímco koncem roku stál kilogram kuřete 62 korun, dnes je to o pět korun více. Podražil i celý sortiment výrobků z drůbeže. Drůbeží maso i přesto zůstává na trhu relativně nejlacinější a jeho odbyt vzrůstá. Výše ziskových marží u jednotlivých druhů mas je velmi rozdílná. Zatímco výkrmci prasat víc vydělávají, řezníci a obchod si nižší zisky z prodeje vepřového masa vyrovnávají na hovězím, jež levně nakupují. Chovatelům skotu tím ale vznikají stamiliónové ztráty, neboť ceny, za něž krávy a býky prodávají, jim neuhrazují ani vynaložené náklady. Velké změny přinese nové značení hovězího masa, jež vstoupí v platnost od 1. října. Ministerstvo zemědělství (MZe) čeká, že to povede k většímu rozvrstvení cen. "Nejkvalitnější maso z mladých býků bude asi dražší, maso ze starších krav, povinně testovaných na BSE, zřejmě zlevní," míní tiskový mluvčí MZe Pavel Kovář. Kupující tím podle něj získá dostatek informací, aby se mohl sám rozhodnout. Vedle cen surovin ceny masa i dalších potravin ovlivňují i jiné faktory. Hlavně růst mezd a platů, výše úroků v bankách a také vývoj inflace či zaměstnanosti. Na tom všem závisí ochota lidí více či méně utrácet. Rozhodující slovo při stanovení cen stále mají velké obchodní systémy, jako jsou Makro, Tesco, Ahold, Delvita, Kaufland a další. Ty si hlídají, aby ceny nerostly příliš. Nižší ceny jim přinášejí konkurenční výhody v ostrém boji o trhy. Z tohoto souboje mají i nadále prospěch spotřebitelé.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info