Brusel v ČR kontroloval trh s vejci
06.06.2008 | Agris
„Systém veterinárního dozoru v ČR je účinný a správně nastavený, i pokud se týká kontroly rizika salmonel v chovech nosnic i v průběhu balení, zpracování a distribuce vajec“, konstatovala mise z FVO. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.
Od 26. května totiž v ČR byla mise z Potravinového a veterinárního úřadu (Food and Veterinary Office - FVO), orgánu Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele, aby zhodnotila náš systém kontrol při produkci vajec se zaměřením na rizika salmonelóz, tj. kontroly v chovech nosnic, v líhních, v distribuci, v balírnách a zpracovnách. Tři inspektoři prověřovali jak kontroly provádí sám chovatel, jak probíhá třídění a balení vajec, jak funguje systém dosledovatelnosti a hodnotili též úroveň spolupráce dozorových orgánů a hygienické služby. Ověřovali též, jak by byla přijímaná opatření v případě výskytu salmonelózy, a jak funguje systém veterinární laboratorní diagnostiky.
Kontrola byla zaměřena i na to, jak je prováděn Národní program pro tlumení salmonel jak v reprodukčních chovech, tak i v chovech nosnic produkujících konzumní vejce. Tyto programy byly na základě evropské legislativy zahájeny v ČR od 1. 1. 2007.
Za osm pracovních dní navštívili členové mise reprodukční chovy drůbeže, chovy nosnic, líhně, třídírny a balírny vajec, výrobny krmných směsí, v Ústeckém kraji, Pardubickém kraji, a Moravskoslezském kraji, samozřejmě též pracoviště státního veterinárního dozoru a Státní veterinární ústavy v Praze a Olomouci.
Podle předběžné zprávy pracovníci kontrolní mise z FVO uvedli, že nenalezli žádné závažné nedostatky, které by odůvodňovaly přijetí nějakých ochranných opatření vůči ČR ze strany Evropské komise. Naopak konstatovali, že systém provádění Národních programů na tlumení salmonel je nastaven velice dobře a z předložených výsledků vyplývá, že již v současnosti můžeme pozorovat jeho účinnost. Tato mise rovněž konstatovala, že systém našeho státního veterinárního dozoru je schopen přijímat v případě vzniklých problémů okamžitě správná a odpovídající rozhodnutí.
Další články v kategorii Venkov
- Škod způsobených vlky v Libereckém kraji ubylo, chovatelé stáda lépe chrání (27.07.2026)
- Galerie: Mladá zahradnice pěstuje květiny našich babiček, hitem je fiala (25.07.2026)
- Vyšší tráva může snížit teplotu povrchu až o 12 stupňů (23.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Úhyn ryb v Dyji: Vypuštění Nových Mlýnů by nepomohlo, tvrdí vodohospodáři (23.07.2026)
- Blatenské rybě loni klesl zisk o čtvrtinu na 6,36 milionu korun (23.07.2026)
- Pes: odvěký pomocník stád. Výstava sezóny Národního zemědělského muzea představí příběh nejstaršího zvířecího společníka člověka (21.07.2026)
- Svah u karlovarského hotelu Thermal spásá stádo horských koz (20.07.2026)
- Uzavíráme zvířata v menších lokalitách. Je to cesta k jejich záhubě, varuje expertka (17.07.2026)

Tweet



