Zpráva o českém pivovarství a sladařství představena
01.02.2008 | Agris
Poprvé ve své 135leté historii vydal Český svaz pivovarů a sladoven publikaci (ČSPS) „Zprávu o českém pivovarství a sladařství“. Informoval o tom výkonný ředitel svazu Jan veselý s tím, že publikace má současně českou a anglickou verzi a kromě úvodu celkem deset kapitol. Ty mj. obsahují osvětlení problematiky českého piva jako jedinečného fenoménu, popisují postavení českého piva na světových trzích a informují o tom, jaký význam má pivovarský průmysl pro českou ekonomiku.
„České pivo má mnohasetletou historii, opírá se o tradice řemeslné a nyní i průmyslové výroby, je v našich zemích sociálním fenoménem a součástí naší kultury,“ konstatoval Veselý. Podle něj zvolil svaz tuto zprávu jako jednu z dalších forem, kterou chceme o pivovarském průmyslu i návazných oborech informovat odbornou i nejširší veřejnost u nás. Čeští pivovarníci a sladovníci jsou však též členy významných profesních organizací v Evropě a ve světě a proto chceme oslovit i je a poskytnout jim informace o nás a našich produktech,“ dodal Veselý,.
Publikace seznamuje čtenáře s laureáty Síně slávy českého pivovarství a sladařství, osobnostmi, které jsou legendami v obou oborech a významně přispěly svým dílem k jejich rozvoji. V dalších částech zprávy jsou podány informace o výsledcích nejprestižnější odborné soutěže piv v České republice České pivo 2007 a anketě popularity piv Naše pivo. Významnou částí publikace jsou kapitoly věnované péči o pivo v gastronomii a ty, kde se lékařští odborníci vyjadřují k významu piva pro zdraví člověka. Zpráva popisuje příspěvek pivovarů k rozvoji naší společnosti. Patří sem např. pořádání kulturně-společenských akcí, charitativní činnost a vzdělávání pivovarských a sladařských odborníků.
Členové ČSPS chtějí zprávou připomenout věc, kterou stále více považují za to nejdůležitější sdělení veřejnosti. Tou je dodržování principů slušného chování v podnikání. Pozornost je proto věnována Iniciativě zodpovědných pivovarů. Tato činnost, která se stala pomocí etického kodexu a jeho dodržování nedílnou součástí filozofie podnikání v českém pivovarství, ukazuje poctivou snahu o to, aby se všechny hektolitry piva na trhu uplatnily při dodržování etických principů. Poslední kapitola je věnována členství a činnosti pivovarských a sladařských odborníků z České republiky v mezinárodních organizacích.
Zpráva o českém pivovarství a sladařství obsahuje i seznam členů ČSPS, dále obrazovou a grafickou část. Pro zájemce je k dispozici v sekretariátu svazu.
Další informace naleznete na internetových stránkách Českého svazu pivovarů a sladoven www.cspas.cz.
Další články v kategorii Potravinářství
- Trh nealkoholických alternativ šumivých vín roste dvouciferným tempem. BOHEMIA SEKT letos uvede čtyři novinky bez alkoholu (10.02.2026)
- Kofeinové nápoje mohou pomáhat chránit mozek, uvádí studie (10.02.2026)
- SVS odhalila v Praze nelegální sklad potravin (10.02.2026)
- Výroba masa ve 4. čtvrtletí v ČR rostla, chovatelé vyrobili méně vepřového (10.02.2026)
- Slovenský úřad dal české firmě Kaumy Group souhlas k ovládnutí konzerváren (10.02.2026)
- Šampiony 48. ročníku jihomoravské výstavy vín jsou dvě slovenská vína (09.02.2026)
- Ultrazpracované jídlo může škodit jako cigarety. Novou studii vysvětluje redaktor ČT Petr Malásek (09.02.2026)
- Přichází vepřové hody. Půlku prasete si můžete objednat i v supermarketu (09.02.2026)
- Cukrovary Tereos TTD vyrobily 354.000 tun cukru, výnos byl rekordní (09.02.2026)
- České potraviny míří do Dubaje: Otevřete si dveře na Blízký východ (09.02.2026)

Tweet



