Zemědělci se snaží vydobýt si svou pozici i za cenu stávky

Listy Pelhřimovska 18.6.1999 (Agroweb)

Zemědělci se snaží vydobýt si svou pozici i za cenu stávky

Venkov si neuvědomuje nutnost vydobýt si znovu bývalou pozici a bude nadále ztrácet to, co kdysi bývalo naprosto běžné, například kvalitní dopravní obslužnost, obchody či pracovní příležitosti. Nedávná demonstrace zemědělců poukázala i na tento fakt, tvrdí předseda Svazu zemědělských družstev a společností a předseda Agrodružstva Košetice ing. Antonín Sůva.

Mrzí mne, že lidé na venkově netáhnou za jeden provaz se zemědělci. Prostě si neváží svého dobrého zemědělského podniku, který mají v obci. Přitom ten jim může jen pomoci, říká A. Sůva. Pociťuje to i Agrodružstvo Košetice. Myslím, že nejsme špatný podnik a jsem přesvědčen, že pro obec a veřejnost děláme dost. Přesto ale víme, že si toho málokdo váží a těžko se nám vysvětluje, o co nám vlastně v současné době jde, uvedl dále s poukazem na nedávný protest zemědělců v Praze. Na Agrodružstvo dopadá současná cenová politika o to víc, že je orientováno na výrobu mléka. Máme tisíc krav a dodáváme denně dvacet tisíc litrů mléka. Loni jsme ho prodávali za osm korun a letos ani ne za 5,50 Kč, konstatuje předseda s tím, že to má dopad i na obyvatele obce například v omezení možnosti vytvoření nových pracovních míst. Podle něho by zvýšení výkupní ceny mléka mlékárny nezlikvidovalo. Cena se ale nezvýší, protože existuje mezi mlékárnami určitá kartelová dohoda, ke které úřad pro hospodářskou soutěž mlčí, dodává.

U dalších komodit je situace obdobná. Obiloviny už pro mne dávno nejsou strategickou surovinou. Specializovat se na ně, to zemědělský podnik neuživí, říká A. Sůva. Také bramborami se dnes osazuje v republice jen polovina dřívějších ploch. A jen proto, že se kvůli povodním v Holandsku a Belgii téměř nedovážely, se je podařilo realizovat na domácím trhu relativně dobře, tedy až za čtyři koruny za kilogram. Zato cena vepřového masa padala podle Antonína Sůvy dolů devět měsíců. Přestože se omezil jeho dovoz, masokombináty udržují ceny na nejnižší dosažené hranici 25 až 26 Kč za kg. V podstatě všude pociťují zemědělci důsledky privatizace zpracovatelského průmyslu, na kterou paradoxně doplácí i stát, neboť musí dotovat prvovýrobu. Nevěřím, že je něčeho přebytek. Vždycky se celá produkce uplatní, ovšem za ceny, které jsou pro prvovýrobce mnohdy likvidační, vysvětluje a dodává: Kuřata jsou také typickým příkladem. Vykupují se za 22 korun a v obchodě se prodávají zhruba za 60 korun. Na závěr nám předseda řekl: Málokdo si uvědomuje, že jsou české výrobky velmi kvalitní bez karcinogenních látek, což například ukázal nynější zákaz dovozu drůbeže z Belgie. Likvidace domácí zemědělské produkce bude znamenat okamžité zvýšení dovozních cen z Evropské unie nejméně na dvojnásobek. Proto se zemědělci snaží vydobýt svou bývalou pozici stůj co stůj.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info