Zemědělci asi dostanou kvóty na mléko

Soukromí farmáři považují kvóty za to nejhorší, co je mohlo potkat.

Především na základě zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) může vláda spustit systém kvotace výroby některých zemědělských komodit. Po obdobném zavedení výrobního omezení pro producenty cukru přichystalo Ministerstvo zemědělství systém kvót pro klíčovou komoditu - mléko. Pokud jej schválí vláda, měl by platit od příštího roku.

Návrh příslušného vládního nařízení měly již v posledních dnech možnost prostudovat všechny zúčastněné strany. Nejvýraznější námitky má přitom Českomoravský svaz mlékárenský (ČMSM), jehož výkonný ředitel Michal Němec oznámil, že kvóty pro jednotlivé producenty by se měly spustit zatím jen ve zkušebním režimu. "Je zde mnoho nesrovnalostí. Například systému kvót nemá co dělat institut minimální ceny," řekl. Podle zástupce mlékárenských závodů je nemožné a nikde se to tak neuplatňuje, aby zpracovatelé jako odběratelé mléka platili za jejich producenty sankce za případné překročení stanovené kvóty. To je prý tím nejlepším důvodem pro korupci a zamlžování údajů. Ze stejného důvodu s kvotací jako celkem nesouhlasí poslanec a stínový ministr zemědělství za ODS Miloslav Kučera a také zástupci soukromých zemědělců. Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství ČR Michala Pospíšila povede takto nastavený systém k větší byrokracii a černému obchodu s již přidělenými kvótami. "Návrh systému neumožňuje rozvoj konkurenceschopných podniků a zvyšuje realizační cenu mléka, čímž umožní neefektivním producentům pokračovat v jeho výrobě," řekl Pospíšil. Noví podnikatelé tak prý nemohou začínat s výrobou bez souhlasu státu.

Podle soukromníků není osud mléčných kvót v Evropské unii, na kterou se Ministerstvo zemědělství a vláda odvolávají, po roce 2006 jasný, stejně tak jako termín vstupu ČR do EU. Proto farmáři doporučují kvóty zavést jen "na zkoušku". Svaz zemědělských družstev kvóty v principu vítá, za klíčové však považuje, aby si je mohli podnikatelé mezi sebou převádět.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info