Z konfliktu profitují obchodníci

Trh s mléčnými výrobky opět kolísá. Ceny některých druhu výrazně klesají a vypadá to, že se dostanou až pod úroveň výrobních nákladů. Zatím je tomu tak u másla, trvanlivého mléka a brzy se zřejmě přidají i jogurty.

»Konkrétní čísla nemáme, ale mlékárny fakt, že na vnitřním trhu propukl boj o pozice v obchodních sítích, připouštějí,« říká k nové cenové válce ředitel českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Podle jeho slov není síla, která by vztahy dokázala řešit. Motivem je zpravidla buď expanze jednotlivých firem, nebo jejich obavy o přežití. Potom se trh.dobývá doslova za každou cenu. Roztříštěná výroba tak dává trumfy obchodníkům a ti toho pochopitelně využívají.

Podle šéfa Jihočeských mlékáren Milana Teplého se to ale zemědělcům v nákupních cenách okamžitě vrátí. »čeká se, co uděláme. Jestliže pustíme osm miliónů litrů trvanlivého mléka, tedy třetinu domácí spotřeby, za devět korun na litr jako někteří, bude vymalováno,« uvedl Teplý.

Podle generálního ředitele a. s. Nutricia MV Opočno Jana Chroustovského mají zemědělci pocit, že je mlékárny okrádají. Mlékárny jsou zase přesvědčeny, že je zemědělci s pomocí státu tlačí do nereálných nákupních cen. »Je nejvyšší čas vyvolat diskusi o skutečně oprávněných nákladech na výrobu litru syrového mléka a z toho pak vyjít při stanovení doporučené ceny,« navrhuje řešení Chroustovský.

Právě cenové spory stály i za konfliktem Mlecoopu a Jihočeských mlékáren. Ty počátkem roku důrazně odmítly Mlecoopem navrhovanou nákupní cenu 8,50 Kč za litr. »Po prvním kole jednání jsme museli uznat, že nebude pro mlékárny a obchodní řetězce stravitelná,« připouští šéf Mlecoopu Zdeněk Houška. Družstvo proto ustoupilo a snaží se zvyšovat ceny postupně. »Nikdy jsme ale původně navrženou cenu nezpochybnili a chceme k ní dospět v polovině roku,« dodává Houška. Její výši podporuje Agrární komora i Svaz zemědělských družstev a společností.

Mlecoop v lednu prodával mléko v průměru za 7,76 Kč/l, v únoru a v březnu pak za 7,75 Kč/l. Houška proto tvrdí, že cena přes osm korun není nedostižná. Ze tří desítek mlékáren, které Mlecoop zásobuje, ji platí zatím čtyři. Podle ředitele Jihočeských mlékáren Milana Teplého však cena 8,50 Kč/l bude znamenat, že mlékárny budou kupovat jen polovinu mléka oproti současnému stavu. »Co si pak odbytové družstvo počne s druhou polovinou?« ptá se Teplý a dodává, že takové výrobky pak nebudou v ČR prodejné.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info