Výrobci mražených krémů mají v tomto počasí skutečné žně
25.07.2003 | Denik.cz
V teplém počasí minulých týdnů lidé častěji než jindy sáhli k ledovému osvěžení v podobě zmrzliny.
Mrazírenské firmy a výrobci mražených krémů mají skutečné žně. Za zmrzlinu Češi utratí přibližně sedm miliard korun ročně. "Naše prodeje stouply v červnu oproti stejnému měsíci minulého roku o téměř 40 procent," uvedl Martin Záveský, ředitel společnosti Schöller ČR. Také Algida zaznamenala v květnu a červnu meziroční zvýšení odbytu.
Nejstrmější odbyt zmrzlin však zaznamenala ryze česká firma Nanuk s výrobním závodem ve Zdounkách na Moravě. "Vyrábíme dál českou klasiku, na níž byli lidé zvyklí po čtyřicet uplynulých let. Spotřebitelé se k ní rychle vracejí," řekl Jaroslav Pukl, generální ředitel firmy.
Nejžádanější z 60 druhů zmrzlin je míša a eskymo. Míša má v polevě pravou čokoláda, a tak s předstihem splňuje nedávno vydané normy Evropské unie. V nich se uvádí, že čokoládová poleva napříště nebude moci být z náhražek, ale z čokolády, jinak se takto nesmí označovat.
"Normám Evropské unie vyhovujeme, a stejně tak splňujeme tamní velmi přísné hygienické normy,"uvedl Pukl. Stoupající odbyt nanuků přisuzuje jednak zaběhlým chuťovým zvyklostem obyvatelstva, a potom i nižším cenám proti zahraničním výrobkům.
"U zmrzlin se projevuje silná sezonnost prodeje, kdy červen, červenec a srpen tvoří až polovinu celoročního obratu," dodal k prodeji zmrzlin ředitel divize mražených výrobků společnosti Unilever Martin Hejduk.
Naproti tomu v severní Evropě či ve Spojených státech je spotřeba rozložena rovnoměrněji během roku zejména díky velké spotřebě rodinných balení.
Další články v kategorii Potravinářství
- Počet minipivovarů na jihu Moravy zůstává stabilní (24.02.2026)
- Zemědělci na Vysočině zvýšili dodávky mléka, zvířat ve velkých chovech ubylo (24.02.2026)
- Ceny mléka i másla spadly nejníž za několik let. I díky čínským clům (23.02.2026)
- Jak se pozná falešný med? Potravinové podvody způsobují stamiliardové škody (23.02.2026)
- Rostlinná strava? Češi ji kupují více než loni, roli hraje i udržitelnost (23.02.2026)
- Luxusní hotely mění bary na pekárny, lákají na slavné cukráře i instagramové zákusky (22.02.2026)
- Vyhláška o zdravějším stravování naráží na silný odpor. Co budou děti nakonec jíst? (20.02.2026)
- Jak dnes vypadá den v moderní pekárně (20.02.2026)
- Jablko z Česka a Lucemburska obsahovalo 7 druhů pesticidů, nejvíc z 59 testovaných jablek v Evropě (20.02.2026)
- Chřipkou zasažená drůbežárna v Kosičkách chov obnoví, nákaza přišla vzduchem (20.02.2026)

Tweet



