Výrobci mraženého pečiva Profrost loni klesl zisk, tržby mírně vzrostly

Akciové společnosti Profrost z koncernu Agrofert, která v Prostějově vyrábí hluboce zmražené pečivo pro obchodní řetězce, loni klesl čistý zisk o 41 procent na 29,9 milionu korun z 50,8 milionu korun v roce 2020. Tržby tohoto potravinářského podniku meziročně vzrostly o 1,9 procenta na 399,6 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy společnosti Profrost.

Firma Profrost loni vyrobila 13.693 tun zmraženého pečiva, meziročně o 139 tun méně. Předsedkyně představenstva společnosti Profrost Simona Sokolová ve výroční zprávě uvedla, že firma se loni potýkala se změnou nákupního chování zákazníků, vyšší nemocností svých zaměstnanců a postupným růstem vstupních surovin a obalů.

Většinu produkce, která zahrnuje zhruba pět desítek druhů pečiva určeného k dopečení, společnost Profrost dodává obchodním řetězcům. V Česku loni firma prodala zmražené pečivo za 368 milionů korun a do zahraničí exportovala zboží za 32 milionů korun. Prodej v Česku vzrostl, vývoz klesl. Hlavním exportním trhem je Slovensko. Profrost v roce 2021 zaměstnával v průměru zhruba 120 lidí.

Profrost v roce 2017 dokončil přístavbu budovy a instalaci čtvrté výrobní linky, která zvýšila výrobní kapacitu prostějovského podniku a zároveň umožnila rozšířit sortiment výrobků. Výši této investice firma nezveřejnila. V podniku byly v předchozích letech postupně instalovány tři výrobní technologie, které mohou měsíčně zpracovat až 1000 tun mouky. V roce 2012 společnost v Prostějově zkolaudovala přístavbu výrobní haly a novou administrativní budovu za 63 milionů korun.

Společnost byla v Prostějově založena v roce 2006 a výrobu hluboce mraženého pečiva zahájila o rok později. Prostějovský závod Profrostu je podle vedení firmy nejmodernější továrnou svého druhu ve střední Evropě. Podstatou výroby mraženého pečiva je jeho šokové zmrazení při teplotě asi minus 33 stupňů Celsia. Trvanlivost je podle firmy mezi šesti až devíti měsíci.

Firma Profrost patří do koncernu Agrofert, kterému loni meziročně stouply konsolidované tržby o 15 procent na 184,8 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl na 5,8 miliardy korun ze 3,8 miliardy Kč v roce 2020. Za růstem tržeb je podle holdingu hlavně zvýšení prodejních cen v chemickém segmentu v reakci na významné zvýšení vstupních nákladů a za růstem zisku hlavně zlepšení hospodaření v segmentech chemie a zemědělství.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info