Výroba piva v EU byla vloni nejvyšší za osm let

Produkce piva v Evropské unii se loni zvýšila o dva miliony na 39,6 miliardy litrů, což je nejvyšší úroveň za osm let. Je to výsledek zejména rekordního vývozu, přispěl k němu ale také rozvoj malých pivovarů a vyšší produkce piv s nízkým obsahem alkoholu. Uvedlo to evropské pivovarnické sdružení Brewers of Europe.

S výrobou 9,3 miliardy litrů producentskému žebříčku vévodí Německo, následují Británie a Polsko. Česká republika je s dvěma miliardami litrů sedmá.

Každé páté pivo jde v současné době na export, z toho třetina za hranice Evropské unie. Největšími vývozci jsou německé a belgické pivovary, export z každé země vloni dosáhl 1,5 miliardy litrů. Česká republika je s objemem 0,46 miliardy litrů na šesté příčce.

Pivovarnictví v Evropské unii se v posledních letech mění. Patrný je růst výroby piv s nízkým obsahem alkoholu a nealkoholických piv, stejně jako rozvoj malých podniků. Tři čtvrtiny z 9500 pivovarů patří velikostí mezi malé a střední firmy.

Ve spotřebě piva na osobu vede s přehledem Česká republika, kde tento údaj za loňský rok činí 138 litrů. Ve druhém Rakousku je to 105 litrů a ve třetím Německu 101 litrů.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info