Výroba etanolu z celulózy
29.08.2008 | ÚZPI
Biosprint příští generace“, etanol z celulózové báze, by měl do budoucna zabránit vzájemného konkurování produkce plodin pro energetické a potravinářské účely.
Biopalivo se bude vyrábět z materiálů, které není možné využít pro produkci potravin, jako jsou např. dřevní štěpky, miscantus, organické odpady nebo sláma. Ve Spojených státech je naplánována resp. někde již probíhá výstavba 21 továrny na výrobu etanolu z celulózy. V Kanadě byla dosud naplánována výstavba šesti takových zařízení. Vývoj této metody produkce etanolu podporuje americká vláda ze státních prostředků: jen v roce 2007 proinvestovala více než 1 miliardu dolarů za výzkum této problematiky s cílem do roku 2022 dosáhnout produkci etanolu v celkové výši 16 miliard tun, což je o více než jednu miliardu více než by ve stejném časovém horizontu měla činit produkce etanolu na bázi obilovin.
Podle údajů amerického ministerstva zemědělství (USDA) se náklady na výrobu etanolu z pšenice v EU pohybují okolo 58 centů za litr, u cukrovky jako výchozího materiálu je to 50 centů. Nizozemští vědci vyčíslili výši nákladů na výrobu etanolu z vrbových štěpků na 99 centů za litr a z pšeničné slámy a pšeničných plev jako základního substrátu na 75 centů.
Dosud byly v USA uvedeny do provozu (nebo se plánuje) čtyři továrny na zpracování posklizňových zbytků kukuřičné slámy, osm zařízení je zaměřeno na zpracování dřevních štěpků jako základní suroviny. V ostatních provozech se budou zpracovávat kromě jiných nejrůznějších substrátů také potravinářské odpady.
Další články v kategorii Potravinářství
- FAO: Světové ceny potravin v lednu klesly, zlevnily mléčné výrobky či maso (07.02.2026)
- Svazy: Obnovení dotace pro potravináře zvýší zpracovatelské kapacity v ČR (06.02.2026)
- Kontroly v KFC našly pochybení ve třetině případů, uvedla inspekce (06.02.2026)
- Inspektoři uzavřeli restauraci v lázeňském letovisku. Našli v ní plíseň i hmyz (06.02.2026)
- Pizza Hut zavře v USA stovky restaurací (06.02.2026)
- Americká nápojová společnost PepsiCo ve čtvrtletí zvýšila zisk o 67 procent (05.02.2026)
- Analytik: Češi nakupují méně potravin, ale připlatí si za kvalitu (05.02.2026)
- Tři sládci ze skupiny Prazdroje uvařili speciály, lidé je ochutnají při Noci pivovarů (05.02.2026)
- Litovelský pivovar mění logo a design obalů,odkazuje k historii a úrodnosti Hané (05.02.2026)
- Carlsberg zvýšil provozní zisk, těžil z převzetí výrobce nealkoholických nápojů (04.02.2026)

Tweet



