Vynucené porážky skotu přijdou draho

Ministři zemědělství zemí EU se včera v Bruselu shodli na tom, že kvůli takzvané nemoci šílených krav (BSE) je třeba pokládat za »rizikový materiál« také páteře hovězího dobytka, maso strojově oddělené od páteře a lůj. Předpisy EU už nyní nedovolují požívat mozek, míchu, oči a část střev všeho hovězího dobytka. Ministři zatím neshodli na tom, zda by testům na BSE měla být podrobena všechna poražená zvířata starší 24 měsíců namísto nynějších 30 měsíců, jak to navrhovalo Německo.

Rostoucí výskyt tzv. nemoci šílených krav v zemích Evropské unie prudce sráží odbyt hovězího masa, který v průměru klesl o 27 procent. Jak včera sdělil komisař Evropské unie Franz Fischler, zákaz dovozu této potraviny z EU, k němuž sáhly některé nečlenské země, hrozí, že vznikne obrovský přebytek na trhu, pro nějž nebude použití. Evropská komise by pak podle něho byla donucena odmítané hovězí vykupovat a uskladňovat ho za velkých nákladů v chladírnách. Tato intervence ovšem není uspokojivým řešením, neboť jednak na to rozpočet Evropské komise nemá dostatek prostředků, jednak jsou skladovací možnosti chladíren limitovány.

Z toho je zřejmé, že možnosti vývozu hovězího z České republiky do zemí EU jsou klesající poptávkou značně omezeny. Jak včera zpravodaji ČTK řekla mluvčí Evropské komise, zatím se neuvažuje o omezení dovozu této potraviny z kandidátských či dalších třetích zemí, které nezakázaly masové a kostní moučky a neprovádějí povinné testovaní poraženého dobytka na BSE.

Jaké řešení krize BSE v Evropské unie navrhuje Fránz Fischler? Doporučuje, aby členské státy zemědělcům uhradily dobrovolné porážky starších kusů dobytka, neboť u nich je možnost nákazy bovinní spongiformní encefalitidou největší. Průměrná inkubační doba BSE je čtyři až šest let, takže se dá předpokládat, že maso zvířat mladších než třicet měsíců by pro spotřebu nemělo být závadné. Avšak nejnovější vědecké poznatky svědčí o tom, že BSE může získat i mladší skot. Například v Německu byla tato choroba diagnostikována u 28měsíčního kusu. Proto německá spolková vláda rozhodla snížit věk zvířat pro povinné testování pod 24 měsíců.

Jak dobrovolné porážky, tak testování vyžadují vysoké náklady. Evropská komise má ve svém rozpočtu na tyto účely jen něco přes jednu miliardu eur. Tato kalkulace však je založena na předpokladu, že odbyt hovězího masa neklesne pod deset procent, což už zdaleka neplatí.

Michaele Schreyerová, rozpočtová komisařka Evropské unie, včera varovala, že pokud se překročí výdaje na opatření proti BSE, budou muset být sníženy jiné položky ze zemědělského rozpočtu EU, který činí 40 miliard eur, tedy asi polovinu všech výdajů unie.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info