Výklad k nařízení vlády č. 91/2001Sb. - školní mléko

Metodické pokyny pro realizátory podmínek a zásad pro poskytování podpory programu zvýšení spotřeby zpracovatelsky upraveného mléka a vybraných mléčných výrobků

Dne 31.1.2001 schválila vláda nařízení vlády č. 91/2001 Sb., které nabylo účinnosti dnem vyhlášení tj. 6.3. 2001.Toto nařízení vlády bylo vydáno na základě zmocnění v § 12 odst.2 zákona č.256/2000 Sb., o Státním intervenčním fondu a upravuje poskytování finanční podpory právnickým nebo fyzickým osobám vyrábějícím mléčné výrobky pro žáky škol, ve kterých tito plní povinnou školní docházku.

Pro letošní rok 2001 vláda uvolnila finanční prostředky ve výši 80 mil. Kč, aby mohl pokračovat projekt “Školní mléko” nastartovaný od podzimu roku 1999.

Proti minulosti dochází ke změně v tom, že nárok na dotované mléko či vybraný mléčný výrobek mají všichni žáci, kteří plní povinnou školní docházku. Sortiment dotovaných mléčných výrobků se rozšiřuje o jogurtové mléko, jogurt a smetanový krém.

Každý žák má nárok na odběr vybraného mléčného výrobku v druhu, množství a ceně, které stanoví toto nařízení.

Druh a množství mléčných výrobků se na žáka a týden stanovuje takto:

a. zpracovatelsky upravené mléko - 500 ml, jedno balení max. 250 ml., nebo

b. jogurtové mléko - 500 ml, jedno balení max. 250 ml., nebo

c. jogurt - 300 g, jedno balení max. 150 g., nebo

d. smetanový krém - 160 g, jedno balení max. 80 g., nebo

e. kombinace dvou ks. balení podle písmen a) až d).

Výrobce (mlékárna) uzavře se školou smlouvu, ve které se zavazuje, že bude zabezpečovat dodávku resp. prodej mléčných výrobků dle sjednaného harmonogramu za podmínek, uvedených v § 1 a 2 tohoto nařízení vlády za ceny uvedené v § 6. Cena jednotlivého mléčného výrobku dodávaného balení nesmí přesáhnout 3 Kč. Bude-li výrobce dodávat výrobky v menším než maximálním balení, bude cena příslušně upravena. To garantuje podle nařízení vlády dodavatel svačinek (mlékárna). Ten předloží do 30 dnů po skončení čtvrtletí účetní doklady o množství výrobků, dodaných do jednotlivých škol za podmínek,které jsou v souladu se zvláštními právními předpisy.

Škola může mít v průběhu čtvrtletí uzavřenou smlouvu o odběru mléčných výrobků pouze s jedním dodavatelem, při čemž změnit dodavatele je možno pouze na začátku každého sledovaného období (čtvrtletí), nikoli v jeho průběhu. Je plně v kompetenci školy, s jakým výrobcem či distributorem uzavře smlouvu o dodávkách dotovaného mléka a mléčných výrobků.Z hlediska výživy žáků je efektivnější zabezpečovat vlastní prodej mléčných výrobků tak, aby jejich spotřeba spadala časově pokud možno do hlavní přestávky školní výuky.

Škola zabezpečuje a garantuje distribuci mléčných výrobků za podmínek, uvedených v zákoně 110/97 Sb. a vyhlášce č.328/97 Sb.

Zaměstnanec školy s odvoláním na zákon č. 258/2000 Sb. § 19, nemusí vlastnit zdravotní průkaz, neboť pouze zabezpečuje distribuci zabalených výrobků.

Mléko patří mezi důležité potraviny, a to především v dětství a dospívání. Bez dostatečného přívodu živin, minerálních látek i vitaminů dodávaných právě mlékem je ochrana lidského zdraví v dětství i v dospělosti prakticky nemyslitelná. Proto o významu mléka pro člověka a zejména pro děti nelze pochybovat.

Účast škol na programu “Školní mléko” je naprosto dobrovolná, nicméně MŠMT ji doporučuje a apeluje na ředitele škol, aby v rámci svých možností umožnili dětem využít nabídky cenově zvýhodněných mléčných výrobků.

Vzhledem k tomu, že celý dotační titul spadá organizačně proti roku 2000 plně pod administraci Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF), je možné se s případnými dotazy k tomuto programu obrátit proto přímo na SZIF, paní Pechová, tel. 02/22211422 případně na Odbor mléčných aktivit MZe, ing. Ivan Severa, tel. 02/2181 2212.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info