Vína ročníku 2000 zvýší cenový odstup od levných dovozů

Vína z letošního rocníku zvýší cenový odstup od levných dovozu

Spotrebitelé se mohou tešit na vetší výber vín ve vysoké kvalite. Znamená to však také, že budou muset pri nákupu sáhnout hloubeji do peneženky.

Vetší množství špickových vín se dostane na tuzemský trh príští rok vzhledem k neobvykle vysoké kvalite letošní úrody hroznu. Vinari totiž i pres pokles výnosu zaznamenávají dozrávání v predstihu dvou až trí týdnu pri cukernatosti presahující až o tri stupne již tak vysokou lonskou úroven. "Na trh prijde více kvalitních prívlastkových a kabinetních vín," poznamenal pro náš list Antonín Štastný, reditel spolecnosti Vinné sklepy Valtice.

Milovníci a znalci vína se tak mohou tešit na vynikající chutové vlastnosti tradicních znacek, jakými jsou Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Vavrinecké ci Frankovka, pozdeji se však navíc objeví i rada specialit, pozdními sbery pocínaje a archívními víny konce. Novelizovaný vinarský zákon navíc zacal uznávat i další rarity: slámové ci ledové víno.

Pro spotrebitele to na jedné strane znamená vetší výber ve vysoké kvalite, na druhé strane však bude muset zrejme sáhnout hloubeji do peneženky. "Více vína se bude prodávat ve vyšší cenové kategorii. Jaký to bude mít dopad do hospodarení firem, závisí na zákazníkovi, zda bude ochoten akceptovat vyšší cenu za kvalitu nebo dá prednost levnejšímu dovozu ze zahranicí," upozornil reditel akciové spolecnosti Vinium Velké Pavlovice Aleš Doležal.

Na tuzemský trh se totiž opet ve znacném množství valí levné zahranicní víno. Po tetrapackových krabicích ze Španelska se do CR nyní dostává madarské víno v PET lahvích. "Pritom až šedesát procent takto dováženého vína neodpovídá našemu vinarskému zákonu a jeho kvalita je velice špatná," uvedl Štastný.

Polovinu spotreby, která se v CR pohybuje okolo 150 miliónu litru, je nutné krýt dovozem, at už samotné suroviny nebo prímo lahvového vína. Behem sedmi mesícu marketingového roku 1999/2000 dosáhl dovoz vína celkem objemu 442,1 tisíce hektolitru, což je mezirocní nárust o 21,5 procenta.

Tuzemští vinari sklidí letos až o ctvrtinu méne hroznu ve srovnání s rekordním lonským rokem. Nižší výnosy vinic, které má na svedomí velmi suché jarní období, navíc v souvislosti s klesající výkupní cenou hroznu u nekterých bílých odrud zpusobí rade vinarských firem na jižní Morave ekonomické problémy.

"Bude se jednat predevším o podniky, které mají starší vinice. Výkupní ceny u bílých hroznu bežných odrud se svou úrovní sedmi až osmi korun za kilogram dostaly na patnáctileté minimum," konstatoval Jan Hajda, predseda Zemedelského družstva Sedlec u Mikulova, které pestuje vinnou révu na 150 hektarech a dodává víno nejvetšímu tuzemskému producentovi tichých i šumivých vín, akciové spolecnosti Bohemia Sekt.

Nespokojenost pestitelu predpokládají i zpracovatelské firmy, prestože upozornují na navýšení cen podle cukernatosti a také u nedostatkových modrých odrud. V techto prípadech se totiž mohou vyšplhat až ke dvaceti korunám za kilogram.

"Výkupní ceny se vlivem dovozu vína ze zahranicí vrátily o deset až patnáct let zpátky. Ceny vstupu, napríklad nafty a hnojiv, však mnohonásobne vzrostly. Tuzemské vinice jsou navíc casto ve špatném stavu. Bežne je na hektaru až o tisíc hlav méne, než by melo být," vysvetlil Štastný.

Ziskovost oboru príznive ovlivnily dva minulé rocníky, které se spolecne s tím letošním zrejme zaradí mezi nejlepší v tomto století.

Podle komoditní studie Ministerstva zemedelství se v dusledku vysokého výnosu dostalo loni vinohradnictví do zisku ve výši trí procent z ceny hroznu.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info