Veterinární inspektoři v Praze během letošních kontrol farmářských trhů zjistili závady u jedné pětiny prodejců
20.06.2018 | SVS ČR
S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy (SVS) působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích; konkrétně živočišných komodit jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. Dosud letos provedli na farmářských trzích v hlavním městě téměř 50 kontrol, z toho zhruba v pětině případů zjistili nějaké pochybení. Množství i typ závad jsou letos zatím velmi podobné jako ve stejném období loňského roku.
Pražští veterinární inspektoři letos dosud prověřili 16 farmářských trhů, tedy téměř všechny pražské trhy, kde jsou pravidelně nabízeny živočišné produkty. Bylo zde provedeno celkem 48 kontrol, z toho ve 21 % případů bylo konstatováno nějaké pochybení. Nejčastější nedostatky se týkaly značení nabízených živočišných produktů. Mezi další časté prohřešky patřilo porušení chladírenského řetězce. Zjištěn byl také prodej potravin po datu spotřeby či nezajištění ochrany nabízených potravin před kontaminací. O výši sankcí rozhodnou správní řízení.
„Ve srovnání s výsledky dozorové činnosti z poloviny roku 2017, kdy byly závady zjištěny ve 20 procentech případů, lze říci, že prodejci na farmářských trzích chybují ve srovnatelném množství a v podobných oblastech,“ uvedl ředitel Městské veterinární správy v Praze Antonín Kozák.
V loňském roce patřilo mezi nejčastější závady porušení chladírenského řetězce, nedoložení dokladů o původu zboží a nedostatečná ochrana zboží před nečistotami z vnějšího prostředí. Ve srovnání s loňským rokem letos ubylo závad ve značení původu zboží, což je příznivý výsledek. „Naopak za určitý ukazatel zhoršení úrovně znalostí o základních povinnostech při prodeji potravin lze označit dva případy, kdy byl zjištěn prodej výrobků po datu spotřeby,“ dodal Kozák.
Jelikož neméně důležitá než represe vůči prodejcům nedodržujícím předpisy je prevence, snaží se veterinární inspektoři v rámci osvěty dlouhodobě vysvětlovat zásady správné hygienické praxe při manipulaci s potravinami. Informují prodejce o nutnosti dodržovat teplotní limity pro skladování a podmínky uložení potravin podobně jako správně značit potraviny a dokládat jejich původ.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii Potravinářství
- Třetí nápoj z nealkoholického piva: místo exotického ovoce Svijany tentokrát zvolily domácí angrešt a rybíz (09.07.2026)
- Češi a léto: Jaké aktivity vedou, jaké chutě zmrzlin milují, kolik utrácejí (09.07.2026)
- BBC: Rybáři v západní Africe viní čínské lodě z nelegálního rybolovu (07.07.2026)
- Ceny potravin ve světě v červnu podruhé za sebou mírně klesly (06.07.2026)
- Měšťanskému pivovaru v Poličce na Svitavsku loni klesl zisk na 1,95 milionu Kč (05.07.2026)
- Vinaři z Moravy získali na soutěži Vinarium v Rumunsku dvě velké zlaté medaile (03.07.2026)
- Partnerství ČSCHMS a MASO UZENINY POLIČKA, a.s. (03.07.2026)
- Firmě Bratři Zátkové SE loni klesl zisk na pět mil.Kč, meziročně o 3,7 mil. méně (03.07.2026)
- Projekt Třídím gastro se za pět let rozšířil do více než 50 měst a obcí v šesti krajích (03.07.2026)
- Plánování výroby jako základ stability pekárenského provozu (02.07.2026)

Tweet



