Veterináři kontrolovali vejce a kuřecí, fipronil nenalezli
21.08.2017 | ceskenoviny.cz
Veterináři dosud vyšetřili 36 vzorků vajec a kuřecího masa na insekticid fipronil, v žádném vzorku se neprokázal. ČTK to dnes sdělil zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Vejce a vaječné výrobky kontaminované insekticidem fipronilem se objevily v téměř dvou desítkách zemí Evropské unie včetně Německa, Rakouska, Belgie, Nizozemska či Polska.
Veterináři prošetřili vzorky kuřecího masa z Německa, Nizozemska, Polska a Slovenska a vejce z Polska a Španělska. "Jde o poměrně náročnou analýzu. Délka jednoho vyšetření při stávajícím počtu vzorků činí zhruba pět dní, omezená je také kapacita akreditovaných laboratoří ve Státních veterinárních ústavech, kde vyšetření probíhají," vysvětlil Majer.
Kontaminovaná vejce se podle Evropské komise objevila v celkem 17 zemích, Česko mezi nimi není. Kvůli problému se v září sejdou ministři zodpovědní za zdraví a bezpečnosti potravin. Kvůli aféře jsou v Nizozemsku ve vězení dva podnikatelé. Německá média mluví o tom, že fipronil zřejmě někdo přimíchal do běžného čistícího prostředku. Kvůli insekticidu byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec.
Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Brněnská pivnice měla zkažené potraviny. Kontrolou neprošlo maso i sýrové koule (09.04.2026)
- Antimonopolní úřad ve výrobě a prodeji nealka protisoutěžní jednání nezjistil (09.04.2026)
- Manažer z korporátu se stal králem chlebíčků. Nyní vyrábí miliony lahůdek ročně (08.04.2026)
- Poloha prodejny a nízké ceny rozhodují o výběru řetězce, ukázal průzkum (08.04.2026)
- Němci pijí méně pomerančové šťávy, roste obliba zeleninových nápojů (08.04.2026)
- Thajští rybáři bojují s drahou naftou, varují před kolapsem stomiliardového trhu (08.04.2026)
- Prazdroj se zemědělci ukazuje v přímém přenosu 280 dní dlouhou cestu k pivu (07.04.2026)
- Prodejci: Řetězce neplánují okamžité zdražování potravin kvůli cenám paliv (07.04.2026)
- Zemědělci ve Zlínském kraji loni vyprodukovali meziročně méně mléka (07.04.2026)
- Světové ceny potravin v březnu stouply nejvýše od září, uvedla FAO (07.04.2026)

Tweet



