Valné hromady Vinia a Vína Bzenec zrušily projekt fúze obou fire
20.11.2000 | Hospodářské noviny
Valné hromady Vinia a Vína Bzenec zrušily projekt fúze obou firem
Valné hromady akciových společností Vinium Velké Pavlovice a Víno Bzenec dnes zrušily projekt fúze obou firem, generální ředitel Vinia Aleš Doležal. O sloučení podniků rozhodli akcionáři 30. září 2000, transakci však zpochybnila numerická chyba znaleckých posudků při předepsaném ohodnocení účastníků.
"Z hlediska platnosti znaleckých posudků, požadavků zákona a právních rozborů vzniklé situace nebude v navrhovaném projektu sloučení dále pokračováno," doplnil Doležal. Náhradu škod uplatní vinařská firma u znaleckých organizací, které se k odpovědnosti za následky přihlásily.
Z údajů v Obchodním věstníku vyplývá, že nezávislé posudky vydaly pražské společnosti Novota a Sinconsult. Majetek Vinia ocenila firma Novota na 430,7 miliónu a závazky na 248,5 miliónu korun. Víno Bzenec mělo podle Novoty 177,9 miliónu Kč majetku a 20,2 miliónu korun závazků. Sinconsult stanovila čisté obchodní jmění Vinia na 182,5 miliónu korun a Vína Bzenec na 158,3 miliónu korun.
Spojení firem mělo završit první část restrukturalizace po březnovém nástupu nového managementu. Vinium jako nástupnická společnost měla vydat kvůli výměně akcií rušené firmy 215,575 miliónu akcií o jmenovité hodnotě jedné koruny.
Vinium zvedlo na konci září provozní zisk dvojnásobně na 34 miliónů korun. V srpnu posílilo tržby o 44 procent na 230 miliónů Kč, přičemž celkový prodej přes deset miliónů litrů vín spolu s firmou Víno Bzenec představoval meziroční nárůst 30 procent. Nyní se společnost, kterou ovládá jako hlavní akcionář pražská a.s. Speciál Invest, chystá k expanzi na slovenský trh.
Další články v kategorii Potravinářství
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)

Tweet



