Válka o maso hned tak neskončí

Právo 1.11.1999

Válka o maso hned tak neskoncí

Helena Landovská

Po výroku vedeckého výboru Evorpské komise (EK), že "maso vyvážené z Británie je stejne bezpecné jako maso z ostatních clenských státu Evropské unie (EU)" Francie tedy nemá jediný legitimní duvod prodlužovat zákaz jeho dovozu. Paríž však nehodlá cinit cokoliv ukvapeného.

"Žádné závazné rozhodnutí, krome výroku vedeckého výboru zatím není, máme tedy cas posoudit vec v klidu," predznamenal francouzský postoj premiér Lionel Jospin, jejž zpráva zastihla na návšteve v Guadeloupu. Prohlásil také, že se k problému vrátí až po svatodušních svátcích, tedy v úterý.

Londýn ocekává, že Paríž povolí dovoz hovezího z Británie co nejdríve. Zákaz platil v celé unii od roku 1996 do letošního 23. cervence. Francie a SRN ale dál britské hovezí nedovážejí, protože jejich experti je stále ješte nepovažují za nezávadné. Nemoc šílených krav (je prenosná na cloveka, jemuž pusobí prakticky rozklad mozku, pricemž se muže projevit až za 10 ci 15 let) se z 90 procent prípadu vyskytla práve v Británii, a pro Francouze a Nemce je stále velkým strašákem. Tím spíš, že v Británii se ješte v letošním roce vyskytly na 2 tisíce prípadu nemocných zvírat.

Od hovezího až k Jane z Arku

Hovezí oživilo letité sváry mezi Brity a Francouzi. Britským farmárum se sice nepodarilo ovlivnit vládu natolik, aby uvalila v odvetu embargo na francouzské výrobky, ale prípady blokování kamionu z Francie na druhé strane La Manche nejsou ojedinelé. Francouzi v takových prípadech nemají daleko k návratu do historie a vycítají Anglicanum, že jim upálili Janu z Arku a že se nejvíc podíleli na porážce Napoleona u Waterloo. Stežují si také na diskriminaci, protože útoky jsou namírené jen proti Francii, a ne proti SRN.

Britské zemedelství se ale vinou šílených krav dostalo do nejvetší krize za posledních 30 let. Podle výzkumu zemedelských odboru National Farmers Union v 5 tisících farem, rocní príjmy za poslední dva roky klesly o 75 procent. Výrobní ceny jsou nejnižší za posledních 15 let.

Francie byla pro Anglii klícovým odberatelem

Pred rokem 1996 byla Francie pro jejich hovezí nejvetším odbytištem. Francouzi konzumovali 34 procent celkového vývozu britského hovezího. To je také duvod, proc v této hovezí válce si Britové berou na mušku jen Francouze, a ne zmínené Nemce, kterí také dovoz zatím nepovolili. Nemecká ministryne zdravotnictví Andrea Fischerová hned po výroku Vedeckého výboru zduraznila, že "spolková vláda bude brát na prvním míste ohled na spotrebitele" a že zrejme hlavní rozhodnutí pak zustane na nich.

Jak Francie, tak SRN budou trvat na tom, aby všechny potravinárské výrobky nesly údaje, odkud pocházejí. Bude se to vztahovat i na pokrmy obsahující maso, z nichž byly pripraveny již hotové potraviny, jako pizza, hamburger apod. Bude pak na spotrebitelích rozhodnout se, zda koupí britské maso ci jiné.

Hovezí válka tedy v žádném prípade hned tak neskoncí, prinejmenším zrejme rychle preroste ve válku o oznacení puvodu. Spotrebitelé a zrejme ani zemedelci na tom ale nevydelají. Kontrola puvodu a jeho oznacení totiž zdraží výrobky až o ctvrtinu.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info